Europa w Skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej

Bliski koniec ceł w handlu z Wietnamem
Parlament Europejski zatwierdził umowę o wolnym handlu między krajami UE a Wietnamem. W ciągu najbliższych 9 lat, na mocy tej umowy, zostaną zniesione niemal wszystkie wzajemne cła. Ma ona wejść w życie w tym roku po zakończeniu procesu jej ratyfikacji w Wietnamie. Umowa ma też gwarantować poszanowanie praw pracowników i unijnych przepisów dotyczących ochrony środowiska. Obroty towarowe krajów UE z Wietnamem wyniosły w ub. roku prawie 48 miliardów euro. 

Wnioski o brytyjski status
Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych podało, że obywatele krajów UE złożyli dotychczas ponad 3 mln wniosków o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii, z czego 2,7 mln zostało już rozpatrzonych pozytywnie. Polacy złożyli ponad 513 tys. wniosków, Rumuni 383 tys. a Włosi ponad 263 tys. Uzyskanie statusu osoby osiedlonej lub tymczasowego statusu osoby osiedlonej jest niezbędne, aby obywatele Polski i innych krajów UE (oraz państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego) mogli pozostać w Wielkiej Brytanii po 30 czerwca 2021 roku.

Urząd zmusi e-media do usuwania treści
Brytyjski rząd ogłosił, że „urząd ds. regulacji mediów” otrzyma nowe kompetencje do pilnowania, czy e-media takie jak Facebook i Twitter wystarczająco szybko usuwają „treści niebezpieczne i szkodliwe”, oraz do nakładania na nie kar, jeśli tego nie uczynią. Urząd będzie miał uprawnienia do wymuszania na internetowych nadawcach obowiązku dozoru treści i ich niezwłocznego usuwania, gdy zostaną „uznane za nielegalne, niebezpieczne lub szkodliwe” – „szczególnie w przypadkach treści o charakterze terrorystycznym i seksualnego wykorzystywania dzieci w internecie”.

Nowe zasady azylu w Grecji
Minister ds. imigracji Notis Mitarakis oświadczył, że udzielane obcokrajowcom prawo azylu w Grecji...
[pozostało do przeczytania 48% tekstu]
Dostęp do artykułów: