Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej

Nowe prawo o rybołówstwie
Brytyjski rząd przedstawił projekt ustawy o rybołówstwie: wraz z końcem okresu przejściowego (31 grudnia br.) kutry z państw UE utracą dotychczasowe prawo połowów na brytyjskich wodach. Brytyjczycy będą mogli znów decydować – po raz pierwszy od 1973 roku – kto i na jakich warunkach będzie mógł łowić na ich wodach. Brytyjska minister środowiska T. Villiers oświadczyła: „Opuszczenie nieudanej unijnej Wspólnej Polityki Rybołówstwa jest jedną z najważniejszych korzyści płynących z brexitu. Ta ustawa pozwoli na odzyskanie kontroli nad naszymi wodami i stworzenie zyskownego rybołówstwa – z korzyścią dla naszych przybrzeżnych społeczności”.
 
Pomoc dla niemieckich rolników
Rząd Niemiec postanowił, że w ciągu czterech lat przeznaczy miliard euro na wsparcie dla tysięcy rolników, którzy ponoszą duże koszty coraz bardziej rygorystycznych wymagań UE dotyczących ochrony środowiska. Od września ub. roku niemieccy rolnicy organizowali w dużych miastach wielotysięczne protesty przeciw tym wymaganiom i polityce rządu wobec rolnictwa.
 
Fałszywy obraz statystyk
W Niemczech od ubiegłego roku nie publikuje się już statystyk dotyczących przestępczości czy kwalifikacji zawodowych, opracowanych według kryteriów etnicznych. Chodzi o to, aby nie stygmatyzować np. Cyganów czy Arabów i chronić ich przed dyskryminacją. Publikowane jest tylko obywatelstwo przestępców czy pracowników, a nie ich narodowość. A w styczniu minister spraw wewnętrznych kraju Berlin Andreas Geisel z SPD „poprawnie” ogłosił, że „przestępczość nie ma nic wspólnego z pochodzeniem”.
 
Precedensowe orzeczenie sądu
Sąd apelacyjny w Berlinie orzekł, że aptekarze mogą odmawiać klientom sprzedaży pigułki wczesnoporonnej. Ten wyrok zapadł w sprawie farmaceuty, który z przyczyn religijnych odmówił...
[pozostało do przeczytania 43% tekstu]
Dostęp do artykułów: