Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej

Norweska ropa dla Białorusi
22 stycznia do litewskiego portu w Kłajpedzie przypłynął norweski tankowiec, który przywiózł 80 tys. ton ropy naftowej dla białoruskiej rafinerii w Nowopołocku. Białoruś – nie mogąc od miesięcy dojść do porozumienia z Rosją w sprawie cen ropy – zakupiła w Norwegii próbną partię surowca, który drogą kolejową mają dalej przewieźć litewskie koleje. Minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius powiedział, że jego kraj może zaproponować Białorusi także dostawy gazu, które stanowiłyby alternatywę dla dostaw z Rosji. 

Raport Frontexu
Z raportu opublikowanego przez Frontex (Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej) wynika, że w zeszłym roku poza granice Unii Europejskiej zostało zawróconych przez Agencję prawie 16 tys. nielegalnych migrantów – o ponad 2 tys. więcej niż rok wcześniej. Większość z nich wróciła do krajów pochodzenia wyczarterowanymi samolotami). W roku 2019 strażnicy Frontexu wykryli 139 tys. nielegalnych przekroczeń granic UE, w tym 82 tys. na wschodnich obszarach Morza Śródziemnego, 24 tys. na granicach Hiszpanii i 14 tys. u wybrzeży Włoch. Frontex pochwalił się też, że udaremnił przemyt m.in. 125 ton narkotyków i zatrzymał 669 ich dilerów.

Dość niska inflacja
Niemiecki GUS podał, że średnia inflacja w Niemczech wyniosła w roku 2019 tylko 1,4 proc. – o 0,4 proc. mniej, niż w roku poprzednim. To najniższa stopa inflacji w ciągu ostatnich trzech lat. Tańsze paliwa i tańszy olej opałowy zahamowały bowiem wzrost cen produktów konsumpcyjnych, w tym żywności i energii, których wzrost cen wyniósł w sumie niecałe 1,4 proc. Dzięki temu mieszkańcy Niemiec mieli więcej pieniędzy w portfelach, bo od roku 2014 płace rosną tam szybciej niż ceny.

Wnioski o status osoby osiedlonej
Brytyjskie MSW podało, że według stanu...
[pozostało do przeczytania 46% tekstu]
Dostęp do artykułów: