Zasłona dymna Putina. Jak zmieni się system władzy na Kremlu

Od dawna Władimir Putin tak dużo nie powiedział na temat przyszłości rosyjskiego państwa. Chyba aż za dużo, bo tak naprawdę wciąż nie wiadomo, czy prezydent zamierza odejść na emeryturę, czy może szuka systemu, w którym będzie bezpieczny i zachowa wpływ na swego następcę.

Władimir Putin jest typowym wschodnim władcą, który lubi trzymać przyjaciół i wrogów w niepewności i podejmować zaskakujące decyzje. Tak było 15 stycznia, gdy wykorzystał doroczne orędzie do połączonych izb parlamentu, by ogłosić głęboką zmianę konstytucji, a chwilę potem pozbawił funkcji premiera swego wieloletniego lojalistę Dmitrija Miedwiediewa. Tak dużo nie działo się w rosyjskiej polityce wewnętrznej od początku obecnej kadencji Putina.
 
Wymiana zderzaka
Po ośmiu latach kierowania rządem Dmitrij Miedwiediew dostał stanowisko wiceprzewodniczącego Rady Bezpieczeństwa – funkcję, która nawet jeszcze nie istnieje. Zgodnie z art. 83 Konstytucji FR, Rada Bezpieczeństwa jest prezydenckim organem konsultacyjnym i przewodniczy jej prezydent. Rada ma sekretarza (jest nim wpływowy siłowik Nikołaj Patruszew), stałych członków i nominowanych członków, ale nie zastępcę przewodniczącego. Aby stworzyć to stanowisko, trzeba będzie zmienić prawo. Wydaje się, że Miedwiediew został skierowany na faktyczną polityczną emeryturę. Ma w Radzie zajmować się „kwestiami obrony i bezpieczeństwa”. Ale to domena Putina. Co więcej, w Radzie pełno jest siłowików, z którymi Miedwiediew od lat jest na noże… Były już premier ma pozostać szefem partii Jedna Rosja. Pytanie, na ile będzie to znacząca funkcja, skoro wiele wskazuje na to, że Putin przychyli się do rad wiceszefa swej administracji Siergieja Kirijenki i zmieni politykę w parlamencie. Skończy się epoka dominacji Jednej Rosji, która to partia mocno się już zużyła i traci poparcie, a w zamian Kreml zastosuje wariant „szerokiej koalicji”. Kilka nowych różnych partii, różnych ideowo i personalnie, wprowadzi...
[pozostało do przeczytania 64% tekstu]
Dostęp do artykułów: