Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej

Więcej ataków
W tym roku w Szwecji miało miejsce już 106 ataków bombowych – ponad dwa razy więcej niż w roku ubiegłym. Szwedzka policja ocenia, że sprawcami większości z nich są gangi, do których należy wielu imigrantów.

Włoskie migracje
Według włoskiego GUS w ciągu ostatnich 10 lat Włochy opuściło na stałe 816 tys. ludzi – głównie w poszukiwaniu pracy. W ubiegłym roku było to 157 tys. osób – ponad trzy czwarte z nich to rodowici Włosi. Najwięcej emigrantów pochodzi z dwóch bogatych regionów– Lombardii i Wenecji Euganejskiej, a także z niezamożnej Sycylii. Najwięcej osób wyjechało do Wielkiej Brytanii, następnie do Niemiec, Francji i Szwajcarii. Rośnie też odpływ mieszkańców z południa Włoch na północ kraju. W 2018 roku przeniosło się tam 117 tys. ludzi – głównie z Sycylii i Kampanii.

Bardzo kosztowna ochrona klimatu
Z zaleceń niemieckiej Agencji Ochrony Środowiska wynika, że założenia nowej klimatycznej polityki UE i rządu Niemiec będą dla społeczeństwa i gospodarki bardzo kosztowne. Aby doprowadzić do znacznej redukcji emisji gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla, należy wprowadzić wyższe podatki oraz podnieść m.in. ceny benzyny i oleju napędowego – stwierdza Agencja. Należy też zlikwidować obecną ulgę podatkową dla dojeżdżających do pracy, podnieść podatek drogowy i ceny biletów lotniczych oraz wprowadzić znaczne ograniczenia prędkości na autostradach.

Francuskie plany emerytalne
Francuski rząd zaplanował podwyższenie wieku emerytalnego z obecnych 62 do 64 lat – od 2027 roku. Ci, którzy się na to nie zgodzą, dostaną świadczenia niepełne. Przemawiając w parlamencie, premier Édouard Philippe zapowiedział też wprowadzenie od 2022 roku minimalnej emerytury w wysokości 1 tys. euro (około 4,3 tys. zł) dla tych, którzy przepracowali wymagany okres. Ustawa ma...
[pozostało do przeczytania 48% tekstu]
Dostęp do artykułów: