Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej

Nielegalne subwencje UE…
Światowa Organizacja Handlu uznała, że wieloletnie subwencje UE dla koncernu Airbus były nielegalne i USA w związku ze stratami konkurencyjnego Boeinga mają prawo nałożyć na eksport UE odwetowe cła w wys. 7,5 mld dolarów. Komisarze UE zapowiedzieli, że jeśli Waszyngton nałoży te cła, to UE zareaguje retorsjami. Szef Airbusa G. Faury ostrzegł, że nałożenie tych ceł na europejskie produkty „odbije się źle na amerykańskich liniach lotniczych i miejscach pracy w USA”, bo „blisko 40 proc. dostaw dla Airbusa pochodzi od amerykańskich producentów i wspiera 275 tys. miejsc pracy w USA”.

… i odwetowe cła USA
Nazajutrz w odwecie za subwencje dla Airbusa USA opublikowały listę kilkuset produktów z kilkunastu krajów UE, na które nałożyli karne cła. Są to m.in. książki, jogurty, masło, sery, wino, produkty z wieprzowiny, oliwa i niektóre tekstylia. Od 18 października Amerykanie nałożyli m.in. 25-proc. cła na francuskie wino, włoskie sery i szkocką whisky. Import samolotów z UE obłożono cłem 10 proc. Według władz USA, karnymi cłami zostały objęte przede wszystkim „produkty pochodzące z państw, które są odpowiedzialne za te nielegalne subwencje: Francji, Niemiec, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii”.
 
Większe kontrole na granicach
Horst Seehofer, minister spraw wewnętrznych Niemiec, zapowiedział zwiększenie wyrywkowych kontroli na granicach RFN w celu zapobiegania przedostawania się nielegalnych migrantów z innych państw strefy Schengen. W pierwszych ośmiu miesiącach br. policja zatrzymała ich na granicy z Austrią 6749, z czego 3792 deportowano, w 2018 roku – 11 464, wydalono 6208. Alice Weidel z Alternatywy dla Niemiec stwierdziła, że na terenie RFN znajduje się około 600 tys. nielegalnych migrantów spoza UE i „większość z nich nie figuruje w żadnych rejestrach, a część zakonspirowała...
[pozostało do przeczytania 43% tekstu]
Dostęp do artykułów: