Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru unii europejskiej

Nowy unijny urząd
Laura Kövesi, była szefowa rumuńskiego urzędu antykorupcyjnego (która doprowadziła do wyroków skazujących kilku czołowych polityków partii władzy za oszustwa i złodziejstwa), została wybrana w Brukseli na nowo utworzone stanowisko prokuratora generalnego UE – jednak wbrew woli obecnego rządu Rumunii. Kompetencje nowego urzędu dotyczą „przestępstw związanych z budżetem UE”, w tym defraudacji i złego wydatkowania funduszy UE, korupcji oraz finansowych oszustw.

Niemieckie zasiłki
Według najnowszych danych, 74,9 proc. spośród dorosłych Syryjczyków żyjących w Niemczech pobiera zasiłek dla bezrobotnych – tzw. Hartz IV (wynoszący od 339 do 424 euro). To 10,5 proc. wszystkich odbiorców tego zasiłku, choć Syryjczycy stanowią zaledwie ok. 1 proc. wszystkich mieszkańców RFN. Niemcy to 63,6 proc. odbiorców ww. zasiłku, Turcy 9,2 proc. a Afgańczycy blisko 6 proc.

Włoski werdykt
Włoski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ma być dopuszczalne „udzielanie pomocy w samobójstwie” – choć tylko „w ściśle określonych przypadkach”. To orzeczenie skrytykował włoski episkopat i liczne środowiska lekarskie, w tym katolickie. Ponad 4 tys. lekarzy zgłosiło gotowość podjęcia działań na rzecz sprzeciwu sumienia.

Brytyjskie pieniądze na aborcje
Brytyjski rząd ogłosił w ONZ, że w ciągu najbliższych pięciu lat planuje wydać 600 milionów funtów na finansowanie aborcji i antykoncepcji w kilkudziesięciu krajach świata – dla ok. 20 milionów kobiet. „The Telegraph” informuje, że znaczna większość tych środków zostanie przeznaczona na tzw. Fundusz Ludnościowy ONZ.

Zalana Hiszpania
Wielkie powodzie w Hiszpanii – największe od 140 lat – doprowadziły do zniszczenia upraw rolnych i sadów na obszarze ponad 320 tys. hektarów. Największe straty wyrządziły...
[pozostało do przeczytania 34% tekstu]
Dostęp do artykułów: