Sojusz na solidnych fundamentach. Echa wizyty wiceprezydenta USA

Zagorzali przeciwnicy zacieśniania relacji z Waszyngtonem liczyli w ostatnim czasie na przynamniej dwa wydarzenia, które potwierdzą słuszność takiej postawy. Tymczasem wizyta wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a w zastępstwie Donalda Trumpa w Warszawie, a zwłaszcza przemówienie, które wygłosił podczas uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, potwierdziły, że sojusz polsko-amerykański ma się znakomicie. I nie zmąci go nawet jad sączący się z ust osób, którym nie w smak rosnąca pozycja Polski na arenie międzynarodowej.

Trudno policzyć komentarze, jakie wylały się w serwisach społecznościowych po tym, jak prezydent USA Donald Trump poinformował o przełożeniu swojej wizyty w Polsce ze względu na zbliżający się do wybrzeży Florydy huragan Dorian. Hejtowaniu samego Trumpa, jak również wyśmiewaniu polskich władz nie przeszkodził nawet fakt, że Biały Dom wrzucił wspomniany komunikat późnym wieczorem. Jedni uważali, że przywódca USA w najbardziej perfidny sposób pokazał, że na Polsce mu nie zależy. Drudzy z kolei próbowali przekonywać, iż przełożona wizyta to wina polskich władz i realizowanej polityki, której Trump nie chciał firmować swoją twarzą. Polityczni i medialni dyletanci nie przystopowali nawet wtedy, gdy okazało się, że w zastępstwie Trumpa do Polski przyleci Mike Pence. Bo to „tylko” wiceprezydent USA, bo zazwyczaj „nie ma nic ciekawego do powiedzenia”, bo przyleci tylko po to, by „przysłuchiwać się wystąpieniom” innych przywódców. Jakże wielkie musiało być ich zdziwienie wczesnym popołudniem 1 września, gdy przed Grobem Nieznanego Żołnierza wiceprezydent USA wygłosił swoje przemówienie.

Ameryka pamięta
Mówiąc o bohaterstwie i heroizmie Polaków w czasie II wojny światowej, Pence nawiązał do słów Trumpa sprzed dwóch lat, wypowiedzianych na placu Krasińskich w Warszawie. Zarówno wtedy, jak i teraz podkreślono, że nikt nie walczył z większą odwagą i determinacją niż Polacy. Nie...
[pozostało do przeczytania 62% tekstu]
Dostęp do artykułów: