Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej

Plan obniżki opodatkowania małych firm

Rząd Niemiec planuje znaczne obniżenie opodatkowania małych i średnich przedsiębiorstw, w tym opodatkowania ich dochodów, zmniejszenie kosztów pracy i stopniowe likwidowanie tzw. podatku solidarnościowego. Jak zapowiedział minister gospodarki Peter Altmaier, zmniejszenie opodatkowania ma pomóc mniejszym firmom w sytuacji spodziewanego pogorszenia się koniunktury gospodarczej.

Firmy przenoszą się do Holandii
Holenderska Agencja Inwestycji Zagranicznych podała, że już ponad 100 firm z Wielkiej Brytanii przeniosło swoje siedziby do Holandii z powodu planu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. A 325 kolejnych firm rozważa taką przeprowadzkę, gdyż obawia się utraty dostępu do rynków krajów UE. Chodzi o banki i przedsiębiorstwa finansowe, firmy z sektora technologii informatycznych, reklamy, mediów czy ochrony zdrowia.

Bułgaria bez VAT-u na owoce, warzywa i mleko
Bułgarskie ministerstwo rolnictwa planuje zniesienie podatku VAT dla bułgarskich producentów owoców, warzyw i mleka. Wiceminister rolnictwa Chavdar Marinow powiedział prasie, że gdy już nie będzie 20-procentowego obciążenia rolników VAT-em, będą oni mogli inwestować pieniądze np. w nasiona czy maszyny.

Cios dla konkurencyjności polskiej żywności?
Władze UE chcą znakować tzw. nie-ekologiczne produkty żywnościowe. Komisja Europejska opracowuje nową metodę znakowania żywności, która ma wskazywać „ślad węglowy” wykorzystany przy jej produkcji (!). Ekonomiści obawiają się, że najbardziej uderzy to w konkurencyjność żywności produkowanej w Polsce, bo w naszym kraju energia pochodzi głównie z węgla. A polscy producenci żywności około 80 proc. swoich produktów wysyłają na rynki krajów UE.

Ukraina kupuje gaz z Rumunii
Ukraina szykuje się do sprowadzania z Rumunii 1,...
[pozostało do przeczytania 41% tekstu]
Dostęp do artykułów: