Spotkanie śląskich klubów „GP” w setną rocznicę powstań śląskich

Sejm RP ustanowił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. Należy pamiętać, że powstania śląskie i powstanie wielkopolskie to jedyne polskie zrywy zakończone sukcesem.

Jak czytamy w uchwale sejmowej, „Powstania Śląskie są niezwykle ważnymi wydarzeniami historii Śląska i historii Polski. Trzy Powstania Śląskie z lat 1919, 1920 i 1921 niosą przesłanie dla przyszłych pokoleń. Powstańcza walka o powrót do Polski piastowskiego Górnego Śląska cechowała się wyjątkową konsekwencją i skutecznością. Mimo trwającego kilka wieków oddzielenia regionu od reszty ziem ojczystych i stosowania przez niemiecką administrację polityki germanizacyjnej polskość przetrwała. Powstania Śląskie stanowią jedną z najpiękniejszych kart w dziejach narodu polskiego, są końcowym akordem procesu jednoczenia ziem polskich w okresie porozbiorowym”. I ta setna rocznica powstań śląskich była najważniejszym powodem do zorganizowania spotkania śląskich klubów „GP”, które odbyło się w pięknym zamku w Tarnowicach Starych w Tarnowskich Górach.

Spotkanie zainaugurował premier Mateusz Morawiecki, który na wstępie powiedział: – Spotykamy się w pięknym miejscu, na śląskim Wawelu, w sali rycerskiej, bo mam zaszczyt spotykać się ze współczesnym rycerstwem Rzeczypospolitej Polskiej. Jestem bardzo szczęśliwy, że są ludzie, którzy tak Polskę pielęgnują w sercu. (…) Błędy i patologie, które popełniali nasi poprzednicy, skutkowały hamowaniem rozwoju całego państwa. Skutkowały pozbawianiem szans rozwoju całych pokoleń. Powodowały wielki ubytek krwi w postaci emigracji. Nie można tych rzeczy porównywać. I próba zamydlenia tego w tej sprytnie skonstruowanej ofensywie medialno-politycznej, która jest teraz wobec nas prowadzona, jest niezwykle niebezpieczna – podkreślił szef rządu. Jak zaznaczył: – Można się potykać, popełniać błędy, ale nie można potraktować państwa, o które walczyli i ginęli nasi przodkowie, inaczej niż jak wielki skarb. Dla wielu ekip rządowych państwo było piątym kołem...
[pozostało do przeczytania 74% tekstu]
Dostęp do artykułów: