Rosja: Horror from real Mordor

Wiadomości z kraju wiecznej szczęśliwości, czyli cotygodniowy przegląd ciekawostek z Federacji Rosyjskiej. Od Kaliningradu pod chińską granicę. Od Moskwy do wiosek na Przywołżu.

Wbrew stereotypom
Ciekawe wyniki przyniosły badania psychologów rosyjskiej prokuratury, przeprowadzone na grupie skazanych za korupcję funkcjonariuszy tzw. struktur siłowych. Okazało się, że dla łapówkarzy wartości moralne: wolność, rodzina, miłość, zdrowie i wykształcenie są znacznie ważniejsze niż kwestie materialne. Innymi słowy, na pieniądze patrzą z obrzydzeniem, a łapówki biorą, ale niechętnie.

Pecunia non olet
Rada Atamanów Rosji żąda od ukraińskiej firmy GSC Game World 10 proc. zysków z wyprodukowanej przez nią serii gier strategicznych Cossacks (Kozacy). Powodem roszczeń jest twierdzenie, że historyczną ojczyzną Kozaków są okolice Riazania, a dopiero 400 lat później zjawili się oni nad Donem i na Zaporożu. Pozostaje teraz czekać na pozew Roskosmosu z roszczeniami finansowymi wobec twórców „Gwiezdnych wojen”.

Życie bez narkotyków
Na cztery dni aresztu skazał sąd mieszkańca Syktywkaru, który trafił do szpitala z objawami silnego zatrucia. Lekarze, którzy uratowali mu życie, wyjaśnili, że przyczyną było przedawkowanie narkotyków syntetycznych, więc pacjentem zainteresowała się policja. I ustaliła, że był nim szef miejscowej fundacji „Życie bez narkotyków”.

Nas nie dogoniat?
Pijaną złodziejkę betoniarki zatrzymała drogówka z Kańska w obwodzie krasnojarskim. 27-letnia dama nie miała prawa jazdy i była kompletnie pijana. Kiedy wytrzeźwiała, wyjaśniła, że KAMAZ-a zobaczyła przed domem rodziców i nie mogła oprzeć się pokusie, żeby przejechać się takim pięknym autem. Tym bardziej że samochód był otwarty, a kluczyk tkwił w stacyjce. Akurat w tym nie było nic dziwnego: kierowcą należącej do firmy budowlanej betoniarki był ojciec młodej...
[pozostało do przeczytania 31% tekstu]
Dostęp do artykułów: