Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej.

Legalizacja aborcji w Irlandii Północnej
Brytyjscy posłowie zdecydowali 263 głosami za i 65 przeciw o narzuceniu Irlandii Północnej legalizacji aborcji – na wzór tej istniejącej w Anglii i Walii. Ta pierwsza w historii Irlandii Płn. ustawa aborcyjna została przegłosowana w imię „realizacji praw człowieka” (!). Nowe prawo uchyla artykuły ustawy z 1861 roku „o przestępstwach przeciwko osobie”, które dotychczas chroniły nienarodzone dzieci przed zabijaniem. Wejdzie w życie, jeśli do 21 października w Irlandii Płn. nie uda się powołać nowego krajowego rządu.
 
Obniżki podatków i prywatyzacje
Nowy centro-prawicowy premier Grecji Kyriakos Mitsotakis zapowiedział jako pierwsze posunięcie rządu obniżenie wszelkich podatków od nieruchomości i tych płaconych przez przedsiębiorców. Od września podatek dochodowy CIT ma być zredukowany z obecnych 28 do 24 proc. a potem więcej – przy jednoczesnym wprowadzeniu obowiązku wystawiania e-rachunków. Zapowiedział też prywatyzację państwowej firmy naftowej, elektroenergetycznej sieci przesyłowej i sprzedaż 30 proc. portu lotniczego w Atenach.
 
„Częściowa odpowiedzialność”
Holenderski Sąd Najwyższy uznał, że Holandia „ponosi częściową odpowiedzialność” za masakrę w Srebrenicy. Sąd uznał, że 13 lipca 1995 roku holenderscy żołnierze z sił ONZ mogli bowiem pozwolić muzułmańskim mężczyznom na pozostanie w koszarach ONZ. Jednak wydali ich w ręce Serbów, choć „byli świadomi ryzyka, jakie się z tym wiązało”.
 
Zaskakujące wyniki badania
30 listopada 2018 roku znaczna większość deputowanych do parlamentu Kraju Basków przyjęła rezolucję o prawie tego regionu Hiszpanii do niepodległości i negującą hiszpańską konstytucję jako „antydemokratyczną”. Tymczasem z opublikowanego 19 lipca sondażu, tzw. Euskobarometru, wynika, że 67 proc. Basków...
[pozostało do przeczytania 30% tekstu]
Dostęp do artykułów: