Strategia przesunięta na Polskę. Odnowa relacji KE z Warszawą

Ostatnie wypowiedzi nowej przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, a przede wszystkim jej ubiegłotygodniowa wizyta w Polsce i efekty rozmów z premierem Mateuszem Morawieckim, potwierdzają, że podejmowanie kluczowych decyzji o funkcjonowaniu UE przestanie odbywać się wyłącznie na linii Berlin–Paryż. Nowe otwarcie w relacjach KE i Warszawy to niewątpliwie duży sukces Polski.

Niezależnie od tego, jak oceniany jest wybór Ursuli von der Leyen na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej, trzeba solidarnie zgodzić się z jednym faktem: 60-letnia polityk staje się nową twarzą jednej z kluczowych instytucji unijnych. I nie chodzi tutaj wyłącznie o względy formalne czy estetyczne, ale również o nakreślaną nową strategię, którą przez najbliższe lata będzie podążać kierowana przez Niemkę instytucja. Wracając jeszcze do ustępujących władz KE, polityka Jean-Claude Junkcera (szef) i Fransa Timmermansa (wiceszef) przypominała jazdę na wysłużonym tandemie, w dodatku najłatwiejszym i dawno wytyczonym szlakiem. Pozostając w tematyce turystycznej, obu politykom zabrakło choćby cienia chęci do tego, aby odkryć nie mniej interesujące i ważne kierunki. Nastawienie duetu „J-T” względem na przykład krajów Europy Środkowo-Wschodniej przypominało postawę rozkapryszonego dziecka, które na złość rodzicom demonstruje swoją niechęć do pewnych rzeczy. Dzięki nowemu rozdaniu w KE taki scenariusz idzie w zapomnienie.

Warszawa wśród priorytetów
O tym, że dla von der Leyen Polska jest ważnym partnerem do rozmów, świadczy fakt, że Warszawę umieściła wśród głównych miejsc do pierwszych odwiedzin. Nowa szefowa KE przybyła do naszego kraju w miniony czwartek, bezpośrednio po rozmowach w Berlinie i Paryżu. Jeszcze przed rozpoczęciem spotkania z premierem RP Mateuszem Morawieckim von der Leyen zaznaczyła, że celem jej wizyty jest rozpoczęcie debaty na temat przyszłości Europy. „Będziemy spotykali się z obywatelami UE,...
[pozostało do przeczytania 59% tekstu]
Dostęp do artykułów: