Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej
 
Holandia chce zawiesić ruch bezwizowy z Albanią
Komisja Europejska potwierdziła, że od władz Holandii otrzymała wniosek o zawieszenie ruchu bezwizowego do strefy Schengen dla obywateli Albanii – ze względu na wielki wzrost liczby ich nielegalnych pobytów. Wcześniej holenderski parlament przegłosował uchwałę wzywającą rząd i władze UE do zawieszenia ruchu bezwizowego dla Albańczyków.
 
Zablokowano ekshumację gen. Franco
Sąd Najwyższy Hiszpanii zablokował zaplanowane przez lewicowy rząd na 10 czerwca przeniesienie trumny ze szczątkami generała Francisco Franco z mauzoleum wojny domowej w Dolinie Poległych na cmentarz El Pardo pod Madrytem. Sąd poinformował, że głównym powodem decyzji jest skarga na rząd socjalistów, złożona przez wnuków generała w połowie maja. Rodzina byłego szefa rządu zażądała wstrzymania tej procedury. Przy okazji oskarżyła rząd socjalistów o historyczny rewanżyzm.
 
Zakaz protestów przeciw homopropagandzie
Brytyjski Sąd Najwyższy wydał orzeczenie, że zakaz protestów muzułmańskich i innych rodziców przeciw szkolnym lekcjom LGBT – wprowadzony przez radę miasta Birmingham – był legalny. Protesty rodziców przeciw propagandzie seksualnych dewiacji w kilku szkołach podstawowych trwały w marcu i kwietniu bieżącego roku. Sąd stwierdził, że protesty „przeciw nauczaniu równości w szkole (…) to pogwałcenie prawa” (!).
 
Chcą reparacji za wojenne zniszczenia
Rząd Grecji zwrócił się do władz Niemiec o rozpoczęcie rozmów w sprawie reparacji za zniszczenia dokonane w tym kraju w okresie I i II wojny światowej. Ambasador Grecji w Berlinie przekazał oficjalne pismo w tej sprawie. W kwietniu parlament Grecji zdecydował, że rząd ma oficjalnie zażądać od Niemiec reparacji za zniszczenia i zbrodnie wojenne. W roku 2016 grecka komisja parlamentarna oceniła...
[pozostało do przeczytania 27% tekstu]
Dostęp do artykułów: