Rosja: Horror From real Mordor

Wiadomości z kraju wiecznej szczęśliwości, czyli cotygodniowy przegląd ciekawostek z Federacji Rosyjskiej. Od Kaliningradu pod chińską granicę.
Od Moskwy do wiosek na Przywołżu.


Liderzy Rosji
„Zwycięzcę konkursu „Liderzy Rosji” zatrzymano za przywłaszczenie 1,3 mld rubli z budżetu” – doniosły media z Nowosybirska. Chodzi o wicedyrektora jednej z tamtejszych klinik, profesora Jewgienija Pokuszałowa, który niezwykle skutecznie organizował przetargi. No cóż, 1,3 mld rubli to niemało, ale chyba jednak do prawdziwych liderów Rosji profesorowi Pokuszałowowi jeszcze bardzo daleko...

Będzie normalniej?
Część pacjentów rosyjskich ośrodków dla psychicznie chorych zostanie wypuszczona do domów – informuje agencja Interfax. Pomysł świetny, chociaż wydawało się, że wszyscy oni od dawna hasają na wolności. Ale właśnie dlatego nowa inicjatywa ma głębszy sens: jeżeli wypuści się teraz z psychuszek nawet pokaźną partię zdiagnozowanych szaleńców, to przecież i tak nikt tego nie zauważy. A może nawet zrobi się w tym kraju trochę normalniej?

Prawdziwy autorytet
Kiedy w jednej z knajp w stolicy Kałmucji po pijanemu pobili się policjanci z wydziału kryminalnego: przedstawiciele komitetu śledczego i funkcjonariusze jednostki specjalnej SOBR, konflikt rozwiązał dopiero wezwany na miejsce, szanowany w mieście bandyta Tiula. Za jego radą następnego dnia mundurowi spotkali się na regularnej ustawce. Niestety, dowiedziało się o niej naczalstwo, które wszczęło postępowanie w sprawie incydentu. I po co? Przecież Tiula wszystko ogarnął. A teraz facet się obrazi i następnym razem wcale nie pomoże... I kto wtedy upilnuje porządku w mieście?

Młoda i zdolna
23-letnia śledcza z Moskwy miała wielkie ambicje i doskonałe predyspozycje do pracy w zawodzie. Otóż to obdarzone czułym serduszkiem dziewczę obiecało jednemu z zatrzymanych biznesmenów, że wystara się o to, aby zamieniono mu celę w areszcie śledczym na areszt...
[pozostało do przeczytania 33% tekstu]
Dostęp do artykułów: