Europa w skrócie. Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej

Ulgi UE dla Niemców
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że zwolnienia podatkowe dla niemieckich firm przemysłu ciężkiego były zgodne z prawem UE. W roku 2012 rząd Niemiec przyznał koncernowi chemicznemu BASF i wielkiemu producentowi stali ThyssenKrupp zwolnienia od płacenia tzw. podatku ekologicznego. W 2014 roku władze UE oceniły, że rząd przekroczył swoje uprawnienia w dziedzinie dozwolonej pomocy państwa dla przemysłu. Teraz jednak Trybunał uznał, że niemiecki rząd postąpił zgodnie z prawem UE.

Nowa niemiecka fabryka w Rosji
Podczas ceremonii otwarcia pierwszej w Rosji fabryki aut osobowych Mercedes prezes koncernu Daimler Dieter Zetsche powiedział, że „fabryka Moskovia to kolejny element naszej strategii – produkcji samochodów tam, gdzie są nasi klienci. Skorzystają na tym obaj partnerzy: Rosja i Mercedes-Benz”. Fabrykę zbudowano około 40 km od Moskwy, z jej taśm ma zjeżdżać docelowo 25 tys. aut rocznie, kosztowała ponad 250 mln euro. Koncern Daimler otrzymał od rosyjskich władz gwarancję preferencyjnych stawek podatków.
Słowacja wierna tradycji
Episkopat Słowacji przyjął z zadowoleniem decyzję słowackiego parlamentu o odrzuceniu tzw. konwencji stambulskiej. Przewodniczący Episkopatu abp Stanislav Zvolenský podkreślił, że to słuszna decyzja, bo konwencja stambulska jest dokumentem ideologicznym i kryje w sobie wiele zagrożeń. Arcybiskup zaznaczył, że nie można dopuścić do tego, aby pod pozorem urzędowej troski o kobiety przemycano ideologię gender. „Cieszę się, że nasz kraj nie przystąpi do ratyfikacji tej konwencji” – napisał arcybiskup i wyraził nadzieję, że słowaccy parlamentarzyści nie ulegną międzynarodowym naciskom i „nie wyrzekną się niezmiennej prawdy o tożsamości mężczyzny i kobiety”.

Pomoc dla Wenezuelczyków
W związku z gwałtownym pogorszeniem się sytuacji w Wenezueli, władze UE postanowiły przeznaczyć dodatkowe 50 mln euro (z pieniędzy europejskich podatników) dla obywateli tego...
[pozostało do przeczytania 24% tekstu]
Dostęp do artykułów: