Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej

Bruksela zgadza się na polski plan
Komisja Europejska zatwierdziła plany polskich władz – zwiększenia tzw. zdolności regazyfikacyjnych terminalu LNG w Świnoujściu z 5 do 7,5 mld metrów sześciennych rocznie i rozwój dodatkowych funkcji gazoportu. Komisja stwierdziła, że te plany są zgodne z regulacjami UE o dozwolonej pomocy państwa, w tym z wytycznymi w sprawie pomocy na ochronę środowiska i energetykę. Zdaniem urzędników UE, polski projekt przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu w Polsce i krajach bałtyckich.

Kara dla Google
Komisarz UE ds. konkurencji Margrethe Vestager ogłosiła, że koncern Google ma zapłacić 1,49 mld euro grzywny za blokowanie konkurencyjnych firm reklamowych. W opinii Komisji Europejskiej, Google złamał antymonopolowe prawo UE, zmuszając serwisy partnerskie do podporządkowania się wymaganiu, że przy używaniu platformy AdSense konkurenci koncernu nie mogli umieszczać na e-stronach własnych reklam. To spowodowało, że „reklamodawcy i właściciele stron mieli mniejszy wybór i prawdopodobnie musieli więcej płacić, a dodatkowe koszty zostały przerzucone na konsumentów” – powiedziała komisarz.

Budżet Niemiec
Rząd Niemiec przyjął projekt budżetu na rok 2020, przygotowany przez ministra finansów Olafa Scholza z SPD. Zakłada on zwiększenie wydatków państwa o 1,7 proc. (o ponad 6 mld euro – do 362,6 mld), w tym wzrost zasiłków na dzieci oraz wspieranie budowy niedrogich mieszkań. Projekt zakłada także niezaciąganie przez państwo nowych pożyczek i długów – już siódmy rok z rzędu.

Szkocki rozsądek
Rada miasta Edynburg odrzuciła projekt rozporządzenia mającego zakazać obrońcom życia modlitewnych czuwań i składania ciężarnym kobietom ofert pomocy przed klinikami aborcyjnymi (projekt powstał wskutek presji lokalnej lewicy). Rada miasta i policja rozważały bowiem wprowadzenie specjalnych stref przed tymi...
[pozostało do przeczytania 24% tekstu]
Dostęp do artykułów: