Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej

Trybunał dla islamistów
Rząd Szwecji postuluje utworzenie w UE międzynarodowego trybunału ds. Islamskiego Państwa (IS), którego zadaniem byłoby osądzanie bojowników IS chcących powrócić do Europy. Rząd nie chce, aby do kraju wracali obywatele Szwecji, którzy wspierali terrorystów w Iraku czy Syrii. – Dla tego postulatu otrzymałem silne wsparcie państw skandynawskich, wspólnie staramy się przekonać inne państwa UE – powiedział minister spraw wewnętrznych Szwecji Mikael Damberg dziennikarzom w Brukseli.

Muzułmanie przeciw LGBT
Dyrekcja publicznej szkoły podstawowej w Birmingham została zmuszona do wycofania się z prowadzenia nowych zajęć dotyczących „seksualnej odmienności” (na czas nieokreślony), gdy rodzice kilkuset uczniów (w większości muzułmańskich) po kilku tygodniach protestów zaczęli wypisywać z niej i zabierać do domów swoje dzieci. Byli przeciwni propagowaniu w szkole homoseksualizmu, „transseksualizmu” i ideologii „mniejszości seksualnych”.

Eutanazja w Belgii
Według danych belgijskiej państwowej Komisji Eutanazyjnej, w roku 2018 zabito w tym kraju na drodze „wspomaganego samobójstwa” 2357 osób – o 48 więcej, niż rok wcześniej. Eutanazja objęła więc już 2 proc. wszystkich zgonów w Belgii. 67,1 proc. osób uśmierconych miało powyżej 70 lat, pozostałe zakwalifikowano jako chore. W przeciwieństwie do lat poprzednich nie uśmiercono żadnego dziecka. Eutanazja w Belgii jest legalna od 2002 roku.

„Postęp” po brytyjsku
Dziennik „The Independent” podał, że 14 członków brytyjskiej Partii Konserwatywnej zostało zawieszonych przez władze tej partii, „w oczekiwaniu na dalsze dochodzenie”, z powodu zamieszczania w internecie komentarzy uznanych za rasistowskie lub islamofobiczne. Chodzi m.in. o wzywanie na Facebooku do zwolnienia muzułmanów ze stanowisk w urzędach...
[pozostało do przeczytania 28% tekstu]
Dostęp do artykułów: