Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej

Próby cenzurowania Internetu
Pod pretekstem lepszej ochrony praw autorskich władze UE chcą wprowadzać regulacje wiodące do kontrolowania Internetu, cenzurowania e-informacji i komentarzy. Wstępnie przyjęte w Brukseli rozwiązania mają prowadzić do obowiązkowego „filtrowania” i kontrolowania internetowych treści – prawdopodobnie przede wszystkim przez firmy zarządzające poszczególnymi usługami i portalami. Krytycy obawiają się, że jeśli te nowe obowiązki miałyby też spełniać podmioty i firmy małe, to nie będą w stanie sprostać wymogom nowych nakazów UE, co doprowadzi w praktyce do ich usunięcia z Internetu.

Dyskryminowanie katolickiej organizacji
Socjalistyczny rząd Hiszpanii pozbawił hiszpańską organizację sprzeciwiającą się ideologii gender – HazteOir (HO) – statusu pożytku publicznego. MSW stwierdziło, że ta decyzja oznacza, iż na to stowarzyszenie osoby fizyczne nie będą już mogły przekazywać 1 proc. swego podatku dochodowego. Organizacja ta ma utracić także inne przywileje. Pretekstem do jej prześladowania i dyskryminacji była rozpoczęta w ubiegłym roku przez HO kampania sprzeciwu wobec promowania transseksualizmu w przestrzeni publicznej. Wykorzystywano w niej m.in. pomarańczowy autobus z hasłami przeciwnymi ideologii gender. HO wzywała też ludzi do działań na rzecz rodzin i katolickiego wychowania dzieci, występowała także w obronie chrześcijan prześladowanych w różnych krajach.

Nowe świadczenia dla węgierskich rodzin
Premier Węgier Viktor Orbán zapowiedział w telewizyjnym przemówieniu wprowadzenie nowych świadczeń dla młodych rodzin, co ma zachęcać do rodzenia i wychowywania dzieci. Będą to: preferencyjne kredyty dla mężatek poniżej 40. roku życia w wysokości 10 mln forintów (około 135 tys. zł) – po narodzinach pierwszego dziecka spłacanie kredytu ma być zawieszone na 3 lata, po drugim dziecku na kolejne 3 lata, a 1/3 pozostałego...
[pozostało do przeczytania 26% tekstu]
Dostęp do artykułów: