Rosja: Horror from real Mordor

Wiadomości z kraju wiecznej szczęśliwości, czyli cotygodniowy przegląd ciekawostek z Federacji Rosyjskiej. Od Kaliningradu pod chińską granicę. Od Moskwy do wiosek na Przywołżu.

Tajny plan premiera
„Miedwiediew oznajmił o programie mającym na celu zmniejszenie ubóstwa Rosjan o 200 proc.” – poinformował o najnowszych zamierzeniach szefa rządu portal Pierm’ Otkrytaja. Dosłownie tak, to cytat. Brzmi ambitnie, ale trochę niepokojąco... Że niby najpierw premier zamierza powiększyć obecną liczbę biednych dwukrotnie, a potem wszystkich ich zlikwidować?!

Nowości Skołkowa
W słynnym innowacyjnym centrum technologicznym Skołkowo odbył się test prototypu rosyjskiej latającej taksówki. Projekt kosztował 12 mln rubli, ale lot tego cuda techniki trwał zaledwie kilkanaście sekund i zakończył się lądowaniem w najbliższej zaspie. Konstruktorzy uznali, że zawinił akumulator, który rozładował się przy zbyt niskiej temperaturze. Fakt, któż mógłby zgadnąć, że w grudniu w Moskwie będzie zimno?

Delikatny jak rosyjskie kajdanki
Rosyjskie MSW poinformowało o planach na świąteczne zakupy. Przed 20 grudnia resort zamierza nabyć prawie 27 tys. kompletów kajdanek na łączną kwotę ponad 26 mln rubli. Kajdanki (charakteryzujące się m.in. „błyskawicznym zapięciem przy ich uderzeniu o nadgarstki”) noszą romantyczną nazwę „Delikatność”. Następne zakupy to pałki bojowe „Czułość” i gaz łzawiący „Pieszczota”?

Drobny incydent
Około 1,5 tys. rosyjskich turystów utknęło w Chinach i nie mogło wrócić do domu, bo z powodu zadłużenia jednego z biur podróży linie lotnicze z Irkucka zawiesiły rejsy na chińską wyspę Hajnan. Do Chińczyków nikt nie ma pretensji, bo po pierwsze nic nie zawinili, a po drugie jakiegoś „nadliczbowego” półtora tysiąca ludzi na swoim terytorium pewnie nawet jeszcze nie zauważyli...

Szukał ambony?
...
[pozostało do przeczytania 31% tekstu]
Dostęp do artykułów: