Boże Narodzenie. ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEGO GOTOWANIA

Najpiękniejsze w tych świętach jest czekanie na narodziny Bożego Dzieciątka. Przy okazji z niecierpliwością oczekujemy także na śnieg, choinkę, prezenty i – oczywiście – pierwszą gwiazdkę. Gdy ona rozświetli niebo swoim blaskiem, przy stole zasiądą wszyscy, których kochamy. Świąteczny nastrój dojrzeje w zapachach miodu, korzeni, suszonych owoców i igliwia choinki.

Zanim cała rodzina usiądzie przy wigilijnym stole, warto już wcześniej zadbać o magię jedynych w swoim rodzaju świąt i wrócić do tradycji wspólnego szykowania potraw. Cóż trudnego w odszukaniu w być może zakurzonych zeszytach naszych babć dawnych przepisów? Może trzeba je będzie nieco zmodyfikować, zastąpić składniki, ale to nie jest ważne! Liczy się to, by zrobić to razem i wspólnie napawać się niepowtarzalną atmosferą oczekiwania na bożonarodzeniowy cud.
Niech śledzie powoli wymoczą się w dobrym polskim mleku, zanim przykryje je cebulowa czy śmietanowa pierzynka. Niech w mlecznej zalewie pęcznieje wolniutko mak na makowce i kutie. Niech wcześniej zakiszone buraki powoli oddadzą swój purpurowy kolor barszczowi, a suszone grzyby swój aromat świątecznej zupie. Dajmy sobie czas na podpatrywanie, jak babcia czy mama zgrabnie formuje uszka, które ułożone w równe szeregi, zdają się podsłuchiwać nasze kuchenne rozmowy, na które na co dzień tak często brakuje czasu. Niech dzieci, niecierpliwie czekające na świąteczne prezenty, upudrują sobie noski mąką i oblizują paluszki ukradkiem zanurzone w lukrze do pierniczków. Podziwiajmy sposób, w jaki mama klaruje galaretę do karpia, i odkryjmy, w czym tkwi sekret smaku jej wigilijnej kapusty. Dopieszczajmy po raz kolejny smak bursztynowego kompotu z suszu. Dajmy sobie czas na pogaduchy podczas ucierania sera na sernik. Smakujmy te chwile, razem z korzennym aromatem świątecznych potraw unoszącym się w kuchni.
Nieważne, że co roku jemy to samo! Jeśli przygotujemy to razem, na pewno poczujemy niepowtarzalny smak. Cieszmy się tymi...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: