Ogród na kuchennym parapecie

Zioła w kuchni wabią aromatem i uwodzą smakiem. Wystarczy kilka gałązek lub liści świeżych ziół i sukces kulinarny murowany!

Świeżo zerwane zioła potrafią ożywić każde danie. Wydobywają smak i dodają aromatu. Świetnie sprawdzają się również jako dekoracja potraw. Olejki eteryczne w nich zawarte mają też właściwości lecznicze. Warto zrobić sobie ogródek ziołowy na parapecie, tarasie lub balkonie, by ulubione gatunki mieć zawsze pod ręką. A jak możemy je wykorzystać? Zielona natka pietruszki ożywi smakowo i wizualnie każdą zupę – w szczególności rosół. Szczypiorek idealnie sprawdzi się w duecie z jajkami, twarogiem oraz majonezowymi sosami. Świeże listki bazylii można dodać do sałatek, sosów, farszów i dań z pomidorów. Cząber najlepiej komponuje się z pieczonym mięsem i zapiekankami. Świeże listki szałwii lekarskiej najczęściej dodaje się do marynat oraz sosów, jednak warto doprawiać nią także ryby. Lebiodka, czyli oregano, to doskonały składnik sałatek w kompozycji z różnymi gatunkami sałat czy rukolą oraz dodatek do sosów pomidorowych. Majeranek dodaje się do dań z kapusty i grochu, ale wzbogaci on również smak sałat, zup i potraw z jajek. Lekko pikantny tymianek sprawdza się w kompozycji z mięsami oraz do doprawiania sosów, marynat i farszów z duszonego mięsa. Listki mięty dodaje się głównie do sałatek owocowych, deserów i napojów, ale możemy nią również doprawić delikatne zupy, na przykład chłodniki. Estragon idealnie aromatyzuje ocet i oliwę, podkreśla smak białych sosów oraz potraw z drobiu i ryb. Kolendra zaś wzbogaci smak owoców morza czy ryb, świeże listki można dodać także do sałatek, zup i sosów.


Pamiętaj, że...

Zioła, zależnie od rodzaju, potrzebują mniej lub więcej wilgoci. Trzeba podlewać je z umiarem, tak aby nie przelać lub nie doprowadzić do zbytniego ich przesuszenia.


Ziół jednorocznych rosnących w świeżej glebie nie trzeba nawozić. Zioła wieloletnie należy zasilać co 2...
[pozostało do przeczytania 43% tekstu]
Dostęp do artykułów: