Skrzydełko czy nóżka?

Mięso drobiowe jest zdrowe, zawiera dużo substancji odżywczych oraz doskonale łączy się z różnymi dodatkami i przyprawami.

Kurczaka można podawać w każdej postaci: pieczonego, duszonego, gotowanego, smażonego; na zimno i gorąco; na słodko i pikantnie. W staropolskiej kuchni mięso kurczaków serwowano z daktylami, rodzynkami, migdałami, pomarańczami, śliwkami itp. Podawano je z kolorowymi sosami: żółtym z szafranu lub z curry, czerwonym z wiśni lub czarnym z powideł śliwkowych. Gdy zapanowała moda na kuchnię francuską, a wraz z nią na dania faszerowane, na stołach królowały kurczęta nadziewane. Robiono z nich rolady i roladki z najrozmaitszymi nadzieniami i farszami. Mięso kurczaka to jeden z tych produktów, który miłośnikom gotowania i smakoszom daje wielkie pole do popisu, a do tego dania z kurcząt są niedrogie.

Mięso z kurczaka jest lekkostrawne, ma mało tłuszczu i wysoką zawartość łatwo przyswajalnego białka. To sprawia, że jest idealnym składnikiem diet odchudzających – w 100 gramach piersi z kurczaka bez skóry jest tylko około 1–1,5 grama tłuszczu i 99 kalorii. Powoduje uczucie sytości, przyspiesza metabolizm.

Kupując mięso kurcząt, warto zwracać uwagę na jego jakość. Znak jakości QAFP na opakowaniu kurczaka jest informacją, że produkt był kontrolowany podczas całego procesu wytwarzania. Certyfikat ten w sposób rygorystyczny określa warunki chowu, skład paszy oraz bezpieczne okresy podawania antybiotyków.

Tym, którzy mimo certyfikatów nie dowierzają produktom z wielkich ferm drobiowych, rynek oferuje kurczaka z chowu zagrodowego – z hodowli tradycyjnej, w małych gospodarstwach, w ekologicznie czystych regionach. Żywiony jest naturalną, roślinną karmą z surowców niemodyfikowanych genetycznie.


Czy wiesz, że...
By mięso drobiowe zachowało wszystkie swoje właściwości, należy przestrzegać kilku prostych zasad w trakcie przyrządzania.
Jeśli zdecydujemy się...
[pozostało do przeczytania 43% tekstu]
Dostęp do artykułów: