Usuwają krzyże, burzą kościoły, wiary nie zabiją

Według organizacji China Aid Association, zajmującej się promowaniem wolności religijnej w ChRL, kilka dni temu pięciu studentów chrześcijan, którzy organizowali wspólne modlitwy w prywatnym pomieszczeniu, usunięto z uczelni Shangdong Yingcai College  we wschodnich Chinach. Prawdopodobnie członek Ligi Młodzieży Komunistycznej przekazał policji zdjęcie modlących się kolegów 

Uczelnia twierdzi, że studenci złamali rozporządzenie władz prowincji Shangdong, zakazujące spotkań religijnych w grupie większej niż trzy osoby. To smutne wydarzenie to tylko jeden z wielu aktów fali prześladowań, jakie w tym roku dotknęły chrześcijan w ChRL. 
Rosną w siłę, wbrew represjom
W 2015 r. z ponad 1,5 tys. kościołów w prowincji Zhejiang na wschodnim wybrzeżu ChRL usunięto krzyże, a ponad 1,3 tys. chrześcijan, którzy próbowali zapobiec niszczeniu świątyń, aresztowano. Palenie krzyży przypominało wiernym działania władz komunistycznych z okresu rewolucji kulturalnej. Planowane są kolejne akcje burzenia kościołów i usuwania krzyży.
Do więzień trafiają także prawnicy broniący prześladowanych. Szczególnie głośna stała się sprawa zatrzymania pod koniec sierpnia  przez chińską bezpiekę prawnika Zhang Kaia, założyciela grupy „Prawnicy za ochroną krzyża”. Grupa skupia mecenasów z całego kraju, gotowych nieść pomoc prawną kościołom i wiernym trafiającym do aresztu.
Ta najnowsza fala walki z chrześcijaństwem w Chinach odbywa się w ramach ogłoszonej przez prezydenta Xi Jinpinga kampanii „sinizacji religii”. Sinizacja oznacza, że kościoły, m.in. za pomocą symboli, muszą się dostosować do „kultury i społeczeństwa chińskiego, będącego pod władzą komunistyczną”.  A komunistyczna władza jest zaniepokojona ogromnym rozwojem chrześcijaństwa w Chinach. Liczba chrześcijan w Państwie Środka wynosi już ponad 100 mln, a szacuje się, że w 2030 r. będzie ich prawie 250 mln, a więc znacznie więcej niż w Brazylii, USA czy Meksyku. Chiny staną się krajem o...
[pozostało do przeczytania 67% tekstu]
Dostęp do artykułów: