Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej

Protesty w Niemczech
10 maja kilkanaście tysięcy manifestantów protestowało w Stuttgarcie, Monachium i Frankfurcie nad Menem przeciwko rządowym ograniczeniom swobód i praw z powodu wirusa. We Frankfurcie krzyczeli między innymi: „Zdejmijcie namordniki”, „Dołączcie do naszego oporu”. A w Monachium mówili dziennikarzom, że restrykcje, które wprowadzono w Bawarii w marcu i kwietniu, były i są zbyt surowe. Zarzucali rządzącym politykom, urzędnikom i mediom nieuzasadnioną panikę.
 
Czesi i Litwini mniej rygorystyczni
Rząd Czech zaakceptował decyzję ministra zdrowia o zniesieniu od 25 maja obowiązku zakrywania nosa i ust w czasie pobytu na ulicach i otwartych przestrzeniach, w parkach itp. Rząd uznał, że noszenie maseczek jest jednak nadal konieczne w niedużych pomieszczeniach zamkniętych i sklepach, w środkach komunikacji i taksówkach. Podobne zarządzenia ogłosił rząd Litwy. Obowiązują one na Litwie już od 14 maja.
 
Włoskie dotacje i ulgi
Rząd Włoch w przyjętym dekrecie zapisał ponad 25,5 mld euro pomocy dla pracowników i ich rodzin, około 15 mld euro pomocy dla firm i zasiłki dla osób samozatrudnionych w wysokości 600 euro miesięcznie. Premier Giuseppe Conte zapowiedział redukcję podatków dla mniejszych firm na łączną kwotę 4 mld euro i zwolnienie właścicieli hoteli i plaż z pierwszej raty gminnego podatku od nieruchomości.
 
Obniżki pensji posłów i ministrów
Czeska minister pracy i spraw socjalnych Jana Maláčová zapowiedziała 13 maja, że z powodu pogorszenia się gospodarczej sytuacji kraju członkowie rządu i parlamentu będą mieć obniżone pensje do wysokości 5-krotności ustawowej płacy minimalnej (która wynosi w Czechach 14,6 tys. koron (około 2480 zł). Minister poinformowała, że jest już wstępne porozumienie rządu w sprawie obniżki wynagrodzeń 200 posłów, 81...
[pozostało do przeczytania 48% tekstu]
Dostęp do artykułów: