Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z pbaszaru Unii Europejskiej
 
Ulgi podatkowe na Węgrzech
21 kwietnia rząd Węgier wprowadził kolejne ulgi podatkowe dla przedsiębiorstw, chcąc ograniczyć skutki wprowadzonych rygorów. Według zapowiedzi ministra finansów M. Vargi, dzięki nowym ulgom w kieszeniach podatników pozostanie ponad 200 mld ft (około 565 mln euro). Od 1 lipca zostanie obniżona składka na ZUS z 17,5 do 15,4 proc., a od 1 stycznia podatek od 51 tys. małych przedsiębiorstw – z 12 do 11 proc. Rządowy dekret zawiera też szereg ułatwień, na przykład firmy i organizacje będą mogły składać deklaracje podatkowe i rozliczać się z podatków aż do 30 września. Ułatwi to zachowanie płynności blisko 600 tys. firm. A branży turystycznej ma pomóc m.in. to, że do 31 grudnia goście hotelowi i inni nie będą musieli płacić podatku turystycznego.
 
Stopniowy powrót handlu w Niemczech
W Niemczech od 16 kwietnia powoli maleje liczba nowych zakażeń i zgonów wywołanych koronawirusem. W związku z tym od 20 kwietnia znowu mogą działać liczne sklepy i punkty usługowe, także te z artykułami przemysłowymi, odzieżowymi itp., których powierzchnia nie przekracza 800 m². Rządy wszystkich 16 krajów związkowych złagodziły bowiem znaczną część rygorów. Ograniczenia metrażowe nie dotyczą salonów samochodowych i meblowych, sklepów z rowerami i księgarni – mogą one już działać bez przeszkód. W Bawarii otwarto też m.in. sklepy ogrodnicze, a w Nadrenii-Palatynacie galerie handlowe i ogrody zoo.
 
Włoskie dylematy i decyzje
We Włoszech coraz więcej władz regionów chce, żeby od 4 maja, czyli po wygaśnięciu obowiązującego rządowego dekretu z restrykcjami gospodarczymi, rozpoczęła się druga faza łagodzenia ograniczeń i odmrażania gospodarki. Władze Lombardii, Sycylii i gubernator Wenecji Euganejskiej chcą, żeby 4 maja ruszyła praca w firmach i zakładach produkcyjnych. Pojawił się tam pomysł...
[pozostało do przeczytania 57% tekstu]
Dostęp do artykułów: