Bony lekiem na odrodzenie wypoczynku. Jak stymulować popyt na usługi turystyczne po zakończeniu epidemii?

Turystyka może stanowić swoisty papierek lakmusowy potwierdzający, że gospodarka faktycznie wychodzi z kryzysu w związku z pandemią koronawirusa. Jest branżą, która pierwsza była jego ofiarą, i będzie ostatnią, która wróci do normalności.

Jej działalność przynosi ponad 6 proc. rocznego PKB. Generuje około 700 tys. miejsc pracy. Z danych GUS wynika, że w samym tylko 2018 roku wydatki Polaków związane z podróżami wyniosły 72,5 mld zł. O sile i znaczeniu tej branży w Polsce świadczą choćby dane Polskiej Organizacji Turystycznej (POT), która w listopadzie ubiegłego roku przewidywała, że w (minionym) sezonie zimowym wyjazd w celach turystycznych planuje co czwarty Polak w wieku 15 i więcej lat. Niemal połowa z wyjeżdżających zamierzała wykupić kompleksowy zimowy pakiet pobytowy (nocleg, wyżywienie i ewentualnie inne usługi). 

Zamrożenie z dnia na dzień 
Tymczasem z dnia na dzień branża została „zamrożona” w związku z pandemią koronawirusa, z powodu zakazu przemieszczania się bez ważnej przyczyny na terenie całego kraju. W jednej chwili zamknięte zostały hotele, motele, pensjonaty, domy wczasowe, domy i pokoje na wynajem dla turystów. Przestały funkcjonować linie autokarowe łączące popularne ośrodki turystyczne z resztą kraju.
Co więcej, jak wynika z jednego z ostatnich raportów firmy doradczej Deloitte („CFO Survey 2020”), choć jednym z podstawowych założeń interwencji władz w obecnej sytuacji jest utrzymywanie miejsc pracy, to „w sektorach i branżach najbardziej narażonych na spadek przychodów i utratę płynności mamy do czynienia ze zwolnieniami pracowników”.
Paweł Spławski z Deloitte wymienia jako „najbardziej narażone branże” turystykę, przewozy turystyczne, transport lotniczy oraz branżę rekreacyjną i wydarzeń masowych. A spadek obrotów w tych sektorach sięga od 80 do 100 proc. Co więcej, jak przewiduje Julia Patorska z Deloitte, „przyzwyczajenie do wirtualnych spotkań może też ograniczać...
[pozostało do przeczytania 76% tekstu]
Dostęp do artykułów: