Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej

UE zamyka granice dla obcokrajowców
Komisarze i politycy UE podjęli decyzję o natychmiastowym zamknięciu zewnętrznych granic UE dla obcokrajowców. To zarządzenie ma obowiązywać przez 30 dni z możliwością przedłużenia. Nie dotyczy jednak transportów leków, żywności i innych dóbr. W celu usprawnienia ruchu tych towarów przez granice zewnętrzne mają być uruchomione specjalne korytarze transportowe.
 
Pandemia potrwa nawet dwa lata?
Profesor Lothar Wieler, szef Instytutu Roberta Kocha w Berlinie, powiedział na konferencji prasowej, że pandemia wirusa SARS-CoV-2 dotknąć 60–70 proc. ludności świata. „Roboczo zakładamy, że potrwa ona prawie dwa lata” – podkreślił niemiecki specjalista. Dodał, że wiele zależy od tego, kiedy będzie dostępna szczepionka chroniąca przed wirusem.
 
Ułatwienie dla rolników
Komisja Europejska ogłosiła, że (na wniosek rządu Włoch) zezwala państwom UE na przedłużenie o miesiąc terminu składania przez rolników wniosków o tzw. płatności bezpośrednie i o niektóre płatności w ramach polityki rozwoju obszarów wiejskich. Nowy termin składania wniosków to 15 czerwca. 

Rządowa pomoc we Francji…
Minister gospodarki i finansów Francji Bruno Le Maire ogłosił, że rząd uruchomi 45 mld euro natychmiastowej pomocy dla krajowych firm, aby nie dopuścić do bankructw przedsiębiorstw i większej recesji gospodarki. Wyjaśnił, że duża część tej kwoty to odroczenie wszystkich płatności podatkowych i kosztów wynagrodzeń pracowników, które firmy miały zapłacić w tym miesiącu, a także anulowanie takich płatności dla firm zagrożonych upadłością.
 
… i Austrii
Rząd 8-milionowej Austrii zamierza wesprzeć krajową gospodarkę kwotą 38 mld euro (odpowiadającą prawie 10 proc. rocznego PKB Austrii). Te pieniądze mają pomóc przedsiębiorcom...
[pozostało do przeczytania 45% tekstu]
Dostęp do artykułów: