Wirus i chińska propaganda. Wizerunek sukcesu zamiast odpowiedzialności

Pokonaliśmy wirusa, a teraz pomożemy wam – taki przekaz propagandowy wysyła do innych państw komunistyczna władza w Chinach. Ta narracja ma odwrócić uwagę od odpowiedzialności KPCh za rozprzestrzenienie się pandemii, a oferowana pomoc ma uzależnić przyjmujących ją od ChRL.

Na początku marca He Qinglian, pochodząca z Chin ekonomistka, na Twitterze zwróciła uwagę na przekaz propagandowy Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w związku z koronawirusem. Tworzone są teorie spiskowe zrzucające winę za powstanie wirusa na USA, a świat ma uwierzyć, że Chiny z sukcesem zakończyły walkę z epidemią i w związku z tym podzielą się z innymi swoim doświadczeniem i pomocą. W kampanię zaangażowane są nie tylko media, ale i czołowi chińscy politycy oraz dyplomaci. Jej celem jest przede wszystkim odwrócenie uwagi od odpowiedzialności Chin za globalne rozprzestrzenienie się wirusa.
 
Pekin boi się odpowiedzialności
Dziennikarze hongkońskiej gazety „South China Morning Post” ujawnili, że dotarli do dokumentu wydanego przez władze prowincji Hubei stwierdzającego, iż pierwszy przypadek zachorowania na koronawirusa odnotowano tam już 17 listopada. Pekin wcześniej twierdził, że pierwszy znany przypadek pochodzi z 8 grudnia. Nie mamy gwarancji, że osoba która zachorowała w połowie listopada, jest pacjentem zero. Ale wiemy, że już wtedy władze ChRL wiedziały o wirusie. Jednak o gwałtownym wzroście liczby osób zakażonych zaczęły informować dopiero po wystąpieniu prezydenta Xi Jinpinga 20 stycznia, kiedy to stwierdził on, że „niezwykle istotne” jest podjęcie wszelkich możliwych środków w celu zwalczania koronawirusa. Od połowy listopada przez 2 miesiące komunistyczne władze Chin nie podjęły działań, które mogłyby uchronić świat przed epidemią. Potwierdzają to naukowcy z brytyjskiego University of Southampton. Ich badanie, opublikowane 13 marca na medRxiv (witrynie internetowej, na której naukowcy mogą publikować nowe, jeszcze...
[pozostało do przeczytania 61% tekstu]
Dostęp do artykułów: