Przetarg na bank. Czy mBank znajdzie nabywcę w Polsce?

Choć sami zainteresowani tego oficjalnie nie potwierdzają, to media wskazują, że dotychczas wstępną ofertę nabycia mBanku złożyły Bank Pekao SA i fundusz Apollo. Czy oznacza to, że tylko te podmioty chcą dokonać transakcji?

Być może najbliższe tygodnie dadzą odpowiedź na to to pytanie. Tymczasem pozostali potencjalni uczestnicy walki o przejęcie mBanku, obecnie czwartego pod względem wielkości aktywów w naszym kraju, nie zdecydowali się jak dotąd złożyć formalnej oferty kupna. 

Sprzedaż? Tak, ale za adekwatną cenę
Media wymieniały wśród nich praktycznie wszystkie największe banki działające w Polsce (w tym grupę ING, BNP Paribas, Credit Agricole oraz PKO PB), jednak żaden z nich nie wypowiedział się na temat ewentualnego wzięcia udziału w przejęciu mBanku. Co jednak znamienne, rzecznik amerykańskiego funduszu Apollo Sam Turvey napisał „GP”, że co prawda „Apollo odmówiło skomentowania sytuacji wokół mBanku”, jednak jako „tło informacyjne” zasugerował zapoznanie się z jedną ze wskazanych depesz Reutersa, zwłaszcza z jej fragmentem, iż „jak poinformowały anonimowe źródła, Fundusz Apollo zgłosił wstępną ofertę [nabycia mBanku – przyp. MP], ale jest postrzegany jako podmiot mający niewielką szansę [na dokonanie transakcji] w przeciwieństwie do oferty pochodzącej od polskiego banku”. W tej samej depeszy Reuters dodał, że zarówno banki PKO BP, jak i Credit Agricole nie złożyły ponoć jeszcze wstępnych ofert nabycia, ale że być może zdołają uczynić to w drugim etapie przetargu na kupno mBanku, który zorganizował jego największy, niemal 70-proc. udziałowiec, niemiecki bank nr 2, Commerzbank. Pewną nowość w tym kontekście stanowi wypowiedź Cezarego Stypułkowskiego, prezesa mBanku. Na ostatniej konferencji prasowej powiedział m.in., że „z punktu widzenia mBanku byłoby lepiej znaleźć inwestora, którego jeszcze nie ma w Polsce”. Warto jednak dodać, że, jak stwierdził dla „GP” jego rzecznik, Krzysztof Olszewski, to...
[pozostało do przeczytania 65% tekstu]
Dostęp do artykułów: