Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej

Rządy socjalistów i ich skutki
Hiszpańskie organizacje katolickie i duchowni krytykują postanowienia rządowej umowy koalicyjnej, zawartej pomiędzy ponownie rządzącymi (od czerwca 2018 roku) socjalistami a skrajnie lewicowo-komunistycznym blokiem Podemos. Postanowiono między innymi o doprowadzeniu do legalizacji eutanazji, o redukcji dotychczasowych państwowych dotacji dla rodziców posyłających dzieci do szkół prywatnych (w większości katolickich), o usunięciu szkolnych ocen z lekcji religii ze średniej końcowej oraz o zwiększeniu podatków obciążających obywateli średnio i bardziej zamożnych.
 
Dostawy gazu do Bułgarii omijają Ukrainę
Szef bułgarskiego państwowego Bułgartransgazu – Władimir Malinow – poinformował media, że od pierwszych dni stycznia dostawy rosyjskiego gazu do Bułgarii i na Bałkany są już prowadzone wyłącznie nowo zbudowanym (rosyjsko-tureckim) gazociągiem „Turecki Potok”, położonym na dnie Morza Czarnego. Dodał, że w związku z tym dotychczasowy tranzyt gazu przez Ukrainę, Mołdawię i Rumunię został wstrzymany.
 
Wspólny rynek gazu
Również od początku stycznia trwa przesyłanie gazu z magazynów na Łotwie do Estonii i Finlandii nowym gazociągiem Balticconnector, biegnącym pod wodami Zatoki Fińskiej i łączącym Estonię oraz Finlandię. Estoński operator Elering ogłosił, że otwarcie wspólnego handlu gazem okazało się wielkim sukcesem, a wspólny fińsko-estońsko-łotewski rynek gazu jest pierwszym w Europie obejmującym aż trzy kraje. Dzięki Balticconnector poprawią się także zdolności przesyłania gazu między Estonią a Łotwą oraz między Polską a Litwą.
 
Rekordowe inwestycje na Węgrzech
Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó oświadczył na konferencji prasowej, że ubiegły rok był na Węgrzech rekordowy pod względem liczby i wielkości inwestycji...
[pozostało do przeczytania 39% tekstu]
Dostęp do artykułów: