Rosja: Horror from real mordor

Wiadomości z kraju wiecznej szczęśliwości, czyli cotygodniowy przegląd ciekawostek z Federacji Rosyjskiej. Od Kaliningradu pod chińską granicę. Od Moskwy do wiosek na Przywołżu.

Słowa pocieszenia
Rosja „bez względu na wszystko” będzie doskonaliła uzbrojenie testowane na poligonie pod Siewierodwińskiem. Wdowom po pięciu pracownikach Rosatomu, którzy zginęli wykonując tę „szczególną misję”, obiecał to osobiście prezydent Putin. Pośmiertnie odznaczając inżynierów podkreślił, że pracowali oni nad uzbrojeniem, które „ma zapewnić suwerenność i bezpieczeństwo Rosji na następne dekady”. Wdowom na pewno od razu zrobiło się lżej na sercu.
 
Taktyka spalonej ziemi
Władze w Moskwie w hojnym geście zwróciły Ukrainie trzy okręty zajęte w listopadzie ub.r. w Cieśninie Kerczeńskiej. Wróg jednak nie ma na razie zbyt wiele pożytku z odzyskanych jednostek. „Rosjanie zdemontowali klosze lamp, gniazdka elektryczne i sedesy” – oznajmił wkrótce po ich zwizytowaniu admirał Ihor Woronczenko, dowódca ukraińskiej floty wojennej. Niech się lepiej cieszy, że przy okazji nie nasr*li do umywalek... A, wróć – przecież umywalki też pewnie zdążyli powyrywać.
 
Ze szkolnej kroniki
A tymczasem w szkole w miejscowości Koźma-Diemanowskoje w obwodzie orłowskim ubikację zainstalowano. Stało się to powodem wielkiego święta i oficjalnej uroczystości otwarcia przybytku. „I woda tam jest gorąca, i okna plastikowe wstawiono, i lufciki się otwierają” – nie wierzyła własnemu szczęściu dyrektorka placówki. Jak podkreślają media, to naprawdę historyczne wydarzenie, ponieważ toaleta zjawiła się tam po raz pierwszy w 145-letniej historii szkoły.
 
Muzyka łagodzi obyczaje?
We wsi Pierieliub w obwodzie saratowskim dwaj przyjaciele spotkali się przy biesiadnym stole, a ponieważ nie ma imprezy bez muzyki, gość postanowił umilić spotkanie piosenkami w swoim wykonaniu....
[pozostało do przeczytania 34% tekstu]
Dostęp do artykułów: