Rosja: Horror from real Mordor

Wiadomości z kraju wiecznej szczęśliwości, czyli cotygodniowy przegląd ciekawostek z Federacji Rosyjskiej. Od Kaliningradu pod chińską granicę. Od Moskwy do wiosek na Przywołżu.

Sukces za sukcesem
Kosmonaucie Aleksiejowi Owczininowi już za 15. razem udało się uruchomić dostarczonego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) rosyjskiego robota Fiodora. Nie doszło nawet do użycia młotka, po który już sięgał kosmonauta. Wcześniej Sojuz z robotem na pokładzie przycumował do ISS za drugim razem. Pierwsza próba się nie powiodła, a trzeciej mogłoby nie być, bo gdyby zabrakło paliwa na manewry, to Sojuza trzeba byłoby sprowadzić w atmosferę i zatopić w Oceanie Spokojnym. Razem z pasażerem.
 
Szkoła życia
Niezapomniane atrakcje przygotowano dla rosyjskich uczniów z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Na uroczystość w jednej z placówek w Petersburgu zaproszono funkcjonariuszy OMON-u, którzy dali krótki pokaz swoich umiejętności – demonstrując dzieciom m.in., jak zatrzymuje się i obezwładnia podejrzanego, a następnie pakuje do policyjnej suki. Dobry pomysł: niech dzieciaki wiedzą, czym grozi chodzenie na wagary.
 
Lekcja śpiewu
A we wsi Nowosiniegłazowo w obwodzie czelabińskim szkolny apel uświetnił koncert lokalnego zespołu. Pierwszaki najlepiej bawiły się przy przeboju „Kieliszek wódki na stole”. Dobór repertuaru wcale nie był przypadkowy: jak rezolutnie zauważył wokalista, początek roku szkolnego to przecież też powód, żeby się napić.
 
Survival level 80
16-letni videobloger i miłośnik survivalu z Objaczewa w Republice Komi chciał podzielić się swoimi sposobami na przetrwanie. Aby nagrać fajny filmik, poszedł więc do tajgi i... zaraz w niej zabłądził. Na szczęście miał telefon, więc zadzwonił do mamy, a ta wezwała strażaków. I to oni dali prawdziwy popis w temacie „ratowanie ludzi w tajdze”. Zamiast trudzić się...
[pozostało do przeczytania 32% tekstu]
Dostęp do artykułów: