Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej

Podatek od e-koncernów
Senat Francji ostatecznie przyjął prawo o nowym podatku, który ma objąć (wstecznie od 1 stycznia 2019 roku) wielkie koncerny cyfrowe i internetowe: Amazon, Apple, Facebook, Google, Microsoft, Twitter i 20 innych. Podatek 3 proc. od dochodów dotyczy koncernów, których zyski przekraczają 750 milionów euro na świecie i 25 mln euro we Francji. W tym roku ma on przynieść budżetowi państwa około 400 mln euro.

O prześladowaniach chrześcijan
Podczas prezentacji raportu Kościoła anglikańskiego, dokumentującego masowe prześladowania chrześcijan w świecie i niewystarczające reakcje brytyjskiego rządu na te wydarzenia, minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt zaapelował, aby świat zaczął opisywać prześladowania chrześcijan „przez pryzmat szerzącej się chrystianofobii”. Według niego brytyjska pomoc prześladowanym nie zawsze odpowiada skali problemu. Stwierdził, że może to wynikać z „błędnej poprawności politycznej” lub niechęci do poruszania kwestii religijnych.

Obcięcie dotacji dla partii
Parlament Bułgarii wprowadził dużą redukcję dotacji z budżetu państwa (z pieniędzy podatników) dla partii politycznych. W zamian mają być dozwolone nieograniczone darowizny prywatne i firmowe dla legalnych partii. Te zmiany zostały zainicjowane przez rządzącą partię GERB premiera Bojko Borysowa.

Podatek od lotów
Rząd Francji zapowiedział, że od stycznia obłoży tzw. podatkiem ekologicznym wszystkie połączenia lotnicze z kraju – z wyjątkiem tych na Korsykę i francuskie terytoria zamorskie. Podatek w wysokości od 1,5 do 18 euro ma być dodawany do ceny każdego biletu. Rząd liczy, że dzięki temu do budżetu wpłynie dodatkowe 180 mln euro rocznie.

Najwięcej imigrantów przybywa do Grecji
W pierwszej połowie tego roku znacznie spadła (w...
[pozostało do przeczytania 23% tekstu]
Dostęp do artykułów: