Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej

Duża frekwencja
W wyborach do parlamentu UE wzięło udział (we wszystkich 28 krajach) prawie 51 proc. ogółu uprawnionych – najwięcej od 20 lat. W efekcie w większości krajów wygrały partie lewicowe – w tym te występujące pod szyldami „demokratycznymi”, „ludowymi” itp. Największy wzrost wyborczej frekwencji w porównaniu z poprzednimi eurowyborami nastąpił w Polsce (z 23,83 proc. w roku 2014 do 45,68 proc.). Najmniejszą frekwencję odnotowano na Słowacji – 22,74 proc.

Niemcy nie ufają politykom
Z obszernego badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Bertelsmanna wynika, że znaczna większość Niemców nie ufa swoim politykom działającym w unijnej Brukseli – cieszą się oni zaufaniem tylko 28 proc. ankietowanych. Politykom działającym w Berlinie ufa 32 proc., a tym w stolicach landów, na przykład w Stuttgarcie, ufa 43 proc. respondentów. Najlepiej oceniani są miejscowi burmistrzowie i radni – cieszą się oni zaufaniem (odpowiednio) 64 proc. i 48,5 proc. ankietowanych.

Skazali szefa rządzącej partii
Sąd Najwyższy Rumunii podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji, skazujący szefa rządzącej postkomunistycznej Partii Socjaldemokratycznej Liviu Dragnea (byłego wicepremiera i szefa MSW) na trzy i pół roku więzienia za jego przestępstwa korupcyjne. W tym za załatwianie suto opłacanych, sztucznych etatów dla znajomych kobiet.

Nowa estońska polityka alkoholowa
Nowy centro-prawicowy rząd Estonii planuje obniżyć akcyzę na alkohol – aż o 25 proc., już od lipca br. Rząd chce odwrócić fatalne skutki znacznej podwyżki tej akcyzy – nieopatrznie wprowadzonej kilka lat temu – czyli ograniczenia masowego przywożenia do Estonii znacznie tańszego alkoholu z Łotwy oraz przywrócenia wielkiego zainteresowania Finów zakupami taniego alkoholu w Estonii.

W stronę...

[pozostało do przeczytania 28% tekstu]
Dostęp do artykułów: