Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej

Finansowe kary dla rodziców
Służba zdrowia w Rimini po raz pierwszy w historii Włoch zastosowała tzw. kary sanitarne – przewidziane w ustawie o obowiązku szczepień. Grzywnami po 181 euro ukarano 15 rodzin, w których dzieci zaraziły się odrą zimą, a wcześniej nie były szczepione (dotychczas finansowe grzywny wymierzano rodzicom za nieprzedstawianie w przedszkolach i szkołach świadectw szczepień). Zbiegło się to w czasie z decyzją władz Rimini, że kara za nieprzestrzeganie obowiązku szczepień dzieci ma wynosić 50 euro dziennie.
 
Przeciw nadmiernym regulacjom UE
Kanclerz Austrii Sebastian Kurz przekazał agencji APA swoje stanowisko o konieczności radykalnego zmniejszenia „niesamowicie licznych” regulacji UE. Stwierdził, że najpierw należy zlikwidować co najmniej tysiąc niejasnych i zbędnych przepisów UE, a niektóre kompetencje nimi objęte przywrócić państwom Unii. Dodał: „Zamiast wymagać od nas coraz więcej pieniędzy, UE powinna zaprzestać zalecania ludziom i krajom w tysiącach rozporządzeń, jak mają żyć”.

Marsz zwolenników niepodległości Walii
W Cardiff odbył się pierwszy w historii tego kraju marsz kilku tysięcy zwolenników niepodległości Walii. Przybyło ich znacząco po referendum z czerwca 2016 roku w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Specjaliści oceniają, że za niepodległością Walii opowiada się obecnie już około 12–13 proc. Walijczyków.

Więcej wniosków o azyl we Francji
Według danych francuskiego Biura Ochrony Uchodźców w 2018 roku o azyl w Republice Francuskiej wnioskowało ponad 123 tys. obcokrajowców –     o 22,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Ponad 46 tys. z nich otrzymało status uchodźcy i opiekę na koszt podatników. Największą grupę wśród nich stanowią Afgańczycy.
 
Potrzebny zakaz sprzedaży
Parlament Europejski poparł przepisy zakazujące sprzedaży w krajach UE produktów o podwójnej jakości i...
[pozostało do przeczytania 27% tekstu]
Dostęp do artykułów: