Rosja: Horror from real Mordor

Wiadomości z kraju wiecznej szczęśliwości, czyli cotygodniowy przegląd ciekawostek z Federacji Rosyjskiej. Od Kaliningradu pod chińską granicę. Od Moskwy do wiosek na Przywołżu.

Betonu u nas mnogo
Pod elektrownią jądrową Akkuyu, którą budują w Turcji rosyjscy specjaliści z Rosatomu, pękają fundamenty. Wypatrzyła to turecka agencja atomowa, w związku z czym beton trzeba było wylewać na nowo. Podejrzliwych Turków należy uspokoić: jak znowu coś gdzieś pęknie, to się znowu zaleje. Betonu przecież nie zabraknie.

Na szczęście to tylko ropa
Sześć osób podejrzanych, z czego cztery już siedzą w areszcie – to najnowsze wyniki śledztwa w sprawie zanieczyszczenia rurociągu Przyjaźń, którym od połowy kwietnia z Rosji płynęła m.in. do Polski zanieczyszczona ropa. Winny międzynarodowego skandalu był ryzykowny model biznesowy, wdrożony przez dwie spółki z dalekiej Samary. Ich kierownictwo po prostu kradło przeznaczoną na eksport czystą ropę, a dla niepoznaki zastępowało ją jakimś tanim badziewiem. Można się tylko pocieszyć: całe szczęście, że to była tylko ropa, a nie spirytus...
 
Bo wszyscy Rosjanie to jedna rodzina
Jak wiadomo, patriotyczna akcja „Nieśmiertelny Pułk” polega na tym, że 9 maja Rosjanie wychodzą na ulice miast ze zdjęciami swoich krewnych – uczestników wojny. W Sarańsku pewne zdziwienie wywołali więc niosący zdjęcie tego samego weterana szef miejscowego MSW, prokurator oraz prawosławny biskup. Czyżby wszyscy trzej dostojnicy mieli tego samego dziadka? Nic podobnego. W MSW wyjaśniono, że wnukiem weterana Kudaszkina jest jedynie policyjny naczelnik. Ten zaś w swej dobroci „dał też ponieść jego portret kolegom”.
 
Rachunek za gaz
Mieszkańcy bloku przy ul. Marksa 164 w Magnitogorsku dostali właśnie rachunki za czynsz i usługi komunalne. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie chodziło o blok, w którym 31 grudnia...
[pozostało do przeczytania 35% tekstu]
Dostęp do artykułów: