Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej

Premier grozi dymisją
Premier Portugalii Antonio Costa zagroził dymisją swojego mniejszościowego socjalistycznego rządu, jeśli parlament przyjmie ustawę o systemie awansów i podwyżek dla nauczycieli szkół publicznych. Premier stwierdził, że wynika to z braku w budżecie ponad 800 mln euro rocznie, które państwo musiałoby dodatkowo wypłacać nauczycielom każdego roku. Tym bardziej że spodziewa się podobnych żądań finansowych innych grup zawodowych, co musiałoby prowadzić do podniesienia podatków.

Prorodzinna polityka
Prorodzinna polityka rządu Węgier od roku 2010 przyczyniła się do tego, że w ubiegłym roku na Węgrzech zanotowano najwyższą od 20 lat liczbę noworodków. W ciągu ostatnich ośmiu lat liczba aborcji zmniejszyła się o jedną trzecią, liczba rozwodów o 22 proc., a zawieranych małżeństw wzrosła o 43 proc. Węgry przeznaczają dziś na wsparcie rodzin z dziećmi w około 5 proc. swojego PKB – dwa razy więcej niż w roku 2010.

Azylanci 2018
Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego, w 2018 roku w krajach UE przyznano ochronę prawną i azyl 333,4 tys. wnioskodawców – uciekinierów z dalekich krajów, w tym 139,6 tys. w Niemczech (prawie 42 proc.). Kolejne miejsce w tej statystyce zajmują Włochy – około 14 proc. przyznanych praw. Najwięcej świeżo upieczonych azylantów pochodziło z Syrii (96,1 tys.), następnie z Afganistanu i Iraku. W 2017 roku azyl przyznano 533 tys. uciekinierów.

Myślą o legalizacji marihuany
Belgijski dziennik „Le Soir” napisał, podając wyniki badań pewnej fundacji, iż legalizacja marihuany w Belgii przyniosłaby do budżetu państwa 144 mln euro dodatkowego rocznego dochodu. Postulat zalegalizowania marihuany figuruje w programach młodzieżówek większości partii politycznych w Belgii, jednak znaczna część społeczeństwa i służb policyjnych nadal...
[pozostało do przeczytania 26% tekstu]
Dostęp do artykułów: