Rosja: Horror from Real Mordor

Wiadomości z kraju wiecznej szczęśliwości, czyli cotygodniowy przegląd ciekawostek z Federacji Rosyjskiej. Od Kaliningradu pod chińską granicę. Od Moskwy do wiosek na Przywołżu.

Precedensowe orzeczenie
„Moskiewski Sąd Miejski przywrócił bobsleiście Zubkowowi status mistrza olimpijskiego na terenie Federacji Rosyjskiej” – informuje portal sports.ru. To wiekopomne orzeczenie. W jego świetle nieistotne staje się bowiem na przykład, że Rosję wykluczono z Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu, a nawet usunięto z grupy G8. Moskiewski sąd może przecież orzec, że sportowcy z Rosji na terenie Rosji są zwycięzcami olimpiady w Korei oraz że na terenie Rosji Rosja nadal należy do klubu G8. A nawet mu przewodniczy.

Most Krymski – jeden dla wszystkich!
W Rosji zawaliło się w tym roku około 100 mostów. 11 – tylko w ub. miesiącu. Winne temu jest „chroniczne niedofinansowanie regionalnych funduszy drogowych” – utyskują regionalne media. Zaraz, zaraz... Przecież Rosja ma już jeden most, drogi sercu każdego patrioty. A że jego budowa pochłonęła pieniądze przeznaczone na wszystkie pozostałe? Narodowa duma kosztuje.

Poćwiczyć nie zaszkodzi
Czwartoklasistom jednej ze szkół w Petersburgu kazano napisać list do... ojca na froncie. Część dzieci nie zrozumiała, że list jest na niby i ma uczyć je patriotyzmu. – Po pierwszych słowach dziecko głośno się rozpłakało – relacjonuje jedna z matek. I co za problem? Popłacze i przestanie. Za to kiedy tatusia zabiorą naprawdę, to nawet łezki nie uroni.

Wadik
Wszechmogący Szef Wydziału Bezpieczeństwa Gospodarczego i Przeciwdziałania Korupcji w Kraju Ałtajskim płk Wadim Nadwocki był tak ceniony za swoje zasługi, że zyskał nawet miano „Wadika Wszechmogącego”. Chociaż może bardziej nie za zasługi, lecz usługi: kiedy złapano go na transakcji łapówkowej, na jego kontach wykryto miliard rubli... Ale jeżeli...
[pozostało do przeczytania 34% tekstu]
Dostęp do artykułów: