Zaufany kucharz Putina. Chochle, klawiatury, kałasznikowy

Jego menu posmakowało Władimirowi Putinowi. Później rzucił armię trolli na front amerykańskiej kampanii prezydenckiej, zwalczał opozycję w Rosji, finansował najemników w Donbasie i w Syrii.

To nagranie opublikowane przez dowództwo Libijskiej Armii Narodowej zrobiło dużo zamieszania. Oto 7 listopada na spotkaniu wysokich rangą rosyjskich wojskowych z libijską delegacją pojawił się cywil, Jewgienij Prigożin. Siedział przy jednym stole z ministrem obrony Siergiejem Szojgu i szefem sztabu generalnego Walerijem Gierasimowem. Później źródła we władzach rosyjskich potwierdziły obecność biznesmena, ale jako osoby… zapewniającej catering na spotkaniu. Brzmiałoby to stosunkowo wiarygodnie (z racji biznesowej przeszłości Prigożina), gdyby nie ostatnie doniesienia o pojawieniu się w Libii rosyjskich najemników, tzw. wagnerowców – o których wiadomo na pewno jedno: są finansowani przez Prigożina. I jeszcze jedno. Tam gdzie pojawia się postać Prigożina, wiadomo, że swoje cele ma do zrealizowania państwo rosyjskie. Biznesmen z Sankt Petersburga jest tylko wykonawcą, a na ogół łączy realizację celów państwowych z własnymi korzyściami.
Jewgienij Prigożin, tak jak wielu z otoczenia Putina i jak sam prezydent zresztą, pochodzi z Leningradu. Jeśli chodzi o ekipę Putina, przeszłość można było mieć najczęściej tylko jedną z dwóch: albo w służbach, albo w przestępczości. Prigożin akurat należy do drugiej kategorii. Zamieszany był w prostytucję dziecięcą, ale szybko wpadł. 20-latek dostał 12 lat więzienia. Wypuścili go po dziewięciu latach – upadał właśnie ZSRS. Trzeba było sobie radzić. Prigożin zaczął od małego biznesu: ulicznych stoisk z jedzeniem. Dorobił się szybko eleganckiej restauracji na statku, zaś jego kuchnia przypadła do gustu Putinowi, który w pierwszej połowie lat 90. trząsł miastem nad Newą, a wrócił po paru latach już jako prezydent Rosji. W lokalu Prigożina gościł zagranicznych przywódców. Biznesmen zdobył zaufanie Putina, a to szybko...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: