Rosja: Horror from real Mordor

Wiadomości z kraju wiecznej szczęśliwości, czyli cotygodniowy przegląd ciekawostek z Federacji Rosyjskiej. Od Kaliningradu pod chińską granicę. Od Moskwy do wiosek na Przywołżu.


Podniebna rosyjska ruletka
Ambitnymi planami pochwaliła się dyrekcja zakładów lotniczych Samoloty Cywilne Suchoja. Chce ona, aby w niedalekiej przyszłości aż 75 proc. samolotów pasażerskich Sukhoi SuperJet-100, które latają w różnych liniach lotniczych, było sprawnych technicznie. Obecnie odsetek sprawnych SSJ-100 posiadanych przez przewoźników, którzy nabyli je od rosyjskiego producenta, szacuje się na 66–70 proc. Jest ryzyko, jest zabawa?

Przyjemne z pożytecznym
Władze Jelizawietina pod Petersburgiem zademonstrowały na swojej stronie internetowej imponujący projekt zagospodarowania swojej miejscowości – ozdabiając go pięknymi wizualizacjami. Jednak jak zauważyli internauci, były one... zrzutami ekranowymi z popularnej gry The Sims. Pomysłowym projektantom pozostaje tylko pogratulować, że tak fajnie łączą pracę i zabawę.

Prezent dla petersburżan
„Woda w petersburskiej rzece zamieniła się w płyn zawierający spirytus” – doniosła „Rossijskaja Gazieta”. Co prawda chodzi nie o Newę, lecz o mniejszą rzeczkę Nowa, ale i tak nie ma powodu do narzekań: wykryto, że z niewyjaśnionej jeszcze przyczyny zawartość spirytusu etylowego przekroczyła w niej dopuszczalne normy 5400 razy. Niestety, w nurtach rzeki wykryto też znaczne stężenie acetonu oraz etylenoglikolu, ale przecież w każdej beczce miodu musi znaleźć się przysłowiowa łyżka dziegciu.

Trochę szczęścia dla każdego
„Każdemu po trochu” – zapewne taką zasadą kierowały się władze Mieżdurieczeńska, które przywiozły pod jeden z bloków kompletny... plac zabaw. Wypakowano go, zmontowano i w blasku fleszy uroczyście oddano do użytku. Chwilę potem równie szybko zdemontowano, spakowano i wywieziono w nieznanym kierunku. Zapewne na inne podwórko, by powtórzyć...
[pozostało do przeczytania 33% tekstu]
Dostęp do artykułów: