Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej

Porozumienie Berlina i Madrytu
11 sierpnia rządy Niemiec i Hiszpanii wprowadziły w życie porozumienie (zawarte trzy dni wcześniej) o odsyłaniu z niemieckich granic do Hiszpanii tych migrantów, którzy wcześniej złożyli już wniosek o azyl w Hiszpanii. Niemcy negocjują podobne porozumienia z innymi państwami UE, w tym z Włochami i Grecją.

Kolejne miliardy dla Turcji i Afryki
Po odblokowaniu latem br. przez państwa UE kolejnych 3 mld euro wsparcia dla Turcji (w ramach umowy UE–Turcja z marca 2016 r. ws. powstrzymywania przez władze Turcji napływu uciekinierów z Bliskiego Wschodu do Grecji i innych krajów UE) Komisja Europejska zaproponowała przekazanie dodatkowych 400 mln euro na edukację setek tysięcy młodych syryjskich uchodźców żyjących w Turcji. W Brukseli zaplanowano też przekazanie 500 mln euro do specjalnego funduszu na rzecz Afryki, w tym Libii.

Nie będzie referendum ws. euro
Nowy włoski rząd – wbrew przedwyborczym obietnicom obu rządzących partii – nie będzie dążył do przeprowadzenia referendum ws. dalszego udziału Italii w systemie waluty euro. Oznajmił to lider współrządzącego Ruchu Pięciu Gwiazd – Luigi Di Maio.

Będzie więcej eurosceptyków w parlamencie UE?
Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Reutersa wynika, że gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się dziś, to eurosceptycy zdobyliby o 60 proc. mandatów więcej niż w wyborach w 2014 r. Spośród obecnych frakcji krytycznych wobec UE najlepszy wynik osiągnęłaby Europa Narodów i Wolności, w której skład wchodzą posłowie m.in. francuskiego Zgromadzenia (dawniej Frontu) Narodowego, holenderskiej Partii Wolności i Wolnościowej Partii Austrii. Ich frakcja liczyłaby 63 posłów. Największą frakcją w parlamencie UE byłaby nadal chadecka Europejska Partia Ludowa, która miałaby 188 posłów (obecnie ma...
[pozostało do przeczytania 25% tekstu]
Dostęp do artykułów: