Afrykańska awantura Putina. Co robi Rosja w Republice Środkowoafrykańskiej?

W tej historii z Republiki Środkowoafrykańskiej jest więcej znaków zapytania niż odpowiedzi. Być może nigdy nie uda się ustalić prawdziwych sprawców mordu na trzech rosyjskich dziennikarzach. Zapewne skończy się na ogłoszeniu, że to islamscy rebelianci chcieli obrabować białych. Jedno jest pewne: jeśli komuś zależało na uciszeniu dziennikarzy, to szefom i politycznym protektorom Kompanii Wagnera.

Orhan Dżemal (51 l.) – doświadczony korespondent wojenny z wielu konfliktów zbrojnych na całym świecie. Aleksandr Rastorgujew (47 l.) – znany twórca filmów dokumentalnych. Kiriłł Radczenko (33 l.) towarzyszył kolegom w roli operatora kamery. Wyprawili się do Republiki Środkowoafrykańskiej (RŚA) zbierać materiał do filmu dokumentalnego o Kompanii Wagnera, prywatnej spółce najemniczej.
Wagnerowcy, znani wcześniej z udziału w wojnach w Donbasie i Syrii, trafili do kraju leżącego w centrum Czarnego Lądu na początku tego roku wraz z dostawami broni i amunicji od Rosji – oficjalnie jako instruktorzy lokalnej armii rządowej. Misja dziennikarzy trwała tylko kilka dni – wpadli w zasadzkę wieczorem 30 lipca, około 230 km od stolicy kraju Bangi. Zostali zastrzeleni. Co zastanawiające, ich miejscowemu kierowcy nic się nie stało – uciekł.

Prawda ukryta w buszu
To jego zeznania są na razie podstawą wiedzy o tym, co się wydarzyło. Według kierowcy dziennikarze postanowili pojechać z Bangi do miasta Kaga-Bandoro. Nawiązali więc kontakty z jakimiś dowódcami kontrolującej tamten obszar muzułmańskiej partyzantki. Przed wyjazdem mieli się też radzić rodaków, wojskowych znajdujących się w Bangi.
Najpierw dziennikarze dotarli do miasta Sibut, 200 km na północny wschód od Bangi. Mimo późnej pory wyruszyli dalej. Co więcej, nie byli uzbrojeni, nie mieli ochrony. Pięć kilometrów za miastem natknęli się na żołnierzy rządowych, którzy odradzali im dalszą drogę. Dziennikarze zadzwonili do kogoś ze znajomych wojskowych, po czym...
[pozostało do przeczytania 74% tekstu]
Dostęp do artykułów: