Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej

Hiszpański cel
Od 1 stycznia do 26 lipca br. do Hiszpanii przedostało się przez Morze Śródziemne już prawie 20 tys. uciekinierów z Afryki – z wybrzeży Maroka i Algierii (w tym w dniach 20–22 lipca aż 1226). To 35 proc. wszystkich nielegalnych emigrantów, którzy przybyli do Europy przez Morze Śródziemne. Hiszpania stała się więc głównym celem ich przepraw – dotychczas były nim Włochy, dokąd od stycznia przybyło blisko 18 tys. uciekinierów.

Węgry wystąpiły z „Paktu ws. Migracji”
Węgry zgłosiły ONZ rezygnację z przyjmowania „Światowego Paktu ws. Migracji” (uchwalonego w ONZ) – poinformował minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto. Minister oznajmił, że niezgodność stanowisk Węgier i ONZ w sprawach migracji jest „nie do rozwiązania” i Węgry zachowają swą dotychczasową politykę imigracyjną. Bo według ONZ do imigracji należy zachęcać, a władze Węgier chcą ją powstrzymać, gdyż „wymiana ludności kontynentów jest sprzeczna z naturą” – stwierdził min. Szijjarto.

Zakaz przyjmowania migrantów
Parlament Bułgarii zakazał rządowi przyjmowania z powrotem migrantów odsyłanych przez inne państwa UE. Na 240 posłów aż 177 zagłosowało za uchwałą zabraniającą rządowi podpisywania jakichkolwiek porozumień w tej sprawie. Doszło do tego w związku z szerzącymi się w Bułgarii pogłoskami, że władze kraju zgodziły się przyjmować z powrotem tych uciekinierów z Azji i Afryki, którzy w drodze na Zachód przeszli przez bułgarskie terytorium.

Umowa z Japonią o wolnym handlu
Szefowie władz UE i Japonii podpisali w Tokio umowę o wolnym handlu, która zapowiada zniesienie znacznej większości ceł płaconych przez europejskie przedsiębiorstwa (około 1 mld euro rocznie) i usunięcie szeregu barier regulacyjnych, dotyczących np. eksportu samochodów. A otwarcie rynków Japonii, w tym rynku żywności, usług finansowych i telekomunikacyjnych, ma zwiększyć...
[pozostało do przeczytania 41% tekstu]
Dostęp do artykułów: