Nie taki konsul straszny, jak go malują. Jak przygotować się do rozmowy podczas starania się o wizę amerykańską

Specjalnie dla Czytelników „Gazety Polskiej” prezentujemy cykl podpowiedzi i porad, jak skutecznie i szybko wyrobić wizę do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jeśli chcą Państwo zobaczyć, jak wygląda filmowy Nowy Jork, poczuć się w Los Angeles jak gwiazda Hollywod, a może pójść na mecz Chicago Bulls – warto zrobić to już teraz. Droga jest prosta.


W naszym cyklu opisujemy krok po kroku, jak wygląda wyrobienie wizy. Wbrew pozorom i obiegowym opiniom nie jest to wcale skomplikowane. W poprzednich częściach pokazywaliśmy, jak wybrać rodzaj wizy i wypełnić internetowy formularz DS-160 oraz jak dokonać opłaty za dokument. Teraz czas na:

Krok czwarty – rozmowa z konsulem
Na sam dźwięk słów „rozmowa z konsulem” wielu ubiegających się o wizę wpada w panikę. Zupełnie niepotrzebnie. To – oczywiście obowiązkowa – ale także formalność.
By się do niej przygotować, w ramach procedury wizowej trzeba na stronie https://cgifederal.secure.force.com założyć profil, wypełnić wszystkie pola i utworzyć hasło. Gdy po tym kroku naszym oczom ukaże się panel sterowania. Klikamy opcję „wyznacz spotkanie”.

Do tego także potrzebne będzie kilka danych. Podajemy numer paszportu, numer opłaty wizowej oraz 10-cyfrowy kod kreskowy z wniosku wizowego. Dodajemy dane personalne i określamy typ wizy. Na koniec wybieramy datę i godzinę spotkania z konsulem. Niech nas nie zrazi kolejka przed placówką – na jedną godzinę często wyznaczanych jest kilka osób (często umówieni przychodzą niepotrzebnie przed czasem). Na szczęście, stanowisk jest kilka. Pamiętajmy, by zabrać ze sobą ważny paszport, wydruk z datą umówionej rozmowy i wydruk strony potwierdzającej złożenie formularza DS-160,

Pamiętajmy, by nie zabierać ze sobą dużych urządzeń elektronicznych (laptop), bo możemy mieć problem z przechowaniem go podczas wizyty – takiego sprzętu nie wolno wnosić na teren ambasady lub konsulatu. Rozmowa trwa zazwyczaj kilka...
[pozostało do przeczytania 38% tekstu]
Dostęp do artykułów: