Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej


Chińsko-niemieckie porozumienia
W Berlinie zakończyły się niemiecko-chińskie konsultacje międzyrządowe. Przyjęto wspólne stanowisko w sprawie zasad światowego handlu. Chińczycy próbowali nakłonić rząd Niemiec do wspólnego frontu przeciwko nowej polityce handlowej USA. Jednak kanclerz Angela Merkel podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Chin Li Keqiangiem nie odpowiedziała wprost na pytanie, czy w sytuacji obecnej „wojny handlowej” z USA Unia chce zwiększyć współpracę z Chinami. Podkreśliła natomiast, że rządy Niemiec i Chin chcą utrzymać system reguł Światowej Organizacji Handlu. Chińczycy i Niemcy podpisali porozumienia dotyczące projektów gospodarczych o wartości blisko 20 mld euro.

Czeskie zapowiedzi
Po wielogodzinnej debacie 105 posłów – większość czeskiej Izby Poselskiej (liczącej 200 deputowanych) wyraziła zaufanie dla nowego rządu premiera Andreja Babiša. Premier w swoim exposé zapowiedział większe niż dotychczas inwestycje, ograniczanie publicznego długu, wzrost wydatków Czech na obronność oraz wzrost emerytur i płac nauczycieli. Zadeklarował, że jego gabinet będzie współpracował z opozycją, przede wszystkim w sprawach polityki zagranicznej, cyfryzacji kraju i przyspieszenia budowy infrastruktury.

3,3 mln nieoficjalnych pracowników
Według danych włoskiego stowarzyszenia rzemiosła i małych firm, w Italii jest zatrudnionych ponad 3,3 mln „niewidzialnych pracowników”, czyli takich, którzy wykonują płatną pracę, ale pozostają nieznani włoskim urzędom podatkowym, ZUS-owi i inspekcji pracy. Ci pracownicy są zatrudnieni w gospodarstwach rolnych, na budowach, w magazynach, usługach i prywatnych domach. Ponad 1/4 z nich pracuje na południu kraju – w Kalabrii, Kampanii i na Sycylii.

Duży spadek liczby ludności Bułgarii
Zgodnie z obliczeniami Departamentu ONZ ds. Społecznych, ludność Bułgarii liczy już mniej...
[pozostało do przeczytania 24% tekstu]
Dostęp do artykułów: