Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej

Przedłużenie sankcji wobec Krymu
Rada UE przedłużyła o rok sankcje wobec Krymu nałożone trzy lata temu w związku z aneksją półwyspu przez Rosję. Sankcje obejmują zakaz importu produktów z Krymu do UE, zakaz eksportu na Krym licznych towarów i technologii oraz zakaz inwestowania na półwyspie – obywatele i firmy z krajów UE nie mogą kupować tam nieruchomości i firm, a turystyczne statki z UE nie mogą zawijać do krymskich portów.

Londyn o rejestracji obywateli UE
Brytyjskie MSW przedstawiło plan systemu rejestracji ponad 3,3 mln obywateli państw UE w celu „zagwarantowania ich praw po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE”. Według planu obywatele UE będą musieli wypełnić trzystopniowy wniosek, w którym potwierdzą swoją tożsamość, pobyt w Wlk. Brytanii i to, że nie byli karani. Na podstawie tych informacji system przeprowadzi wstępną ocenę wniosku i wskaże, czy osoba wypełniająca formularz ma prawo ubiegać się o uzyskanie statusu osoby osiedlonej lub takiego tymczasowego statusu (poniżej pięciu lat pobytu). Złożenie wniosku ma kosztować 65 funtów i 32,5 funta dla dziecka. Nowy system rejestracji ma ruszyć w pełni w marcu przyszłego roku.

Nowe węgierskie ustawy
Parlament Węgier uchwalił poprawkę do konstytucji przewidującą, że na Węgrzech nie wolno osiedlać się obcej ludności, o ile te osoby nie nabyły wcześniej prawa pobytu. W konstytucji zapisano też, że ochrona tożsamości kraju i jego chrześcijańskiej kultury jest podstawowym obowiązkiem państwa i wszystkich jego instytucji. Parlament przyjął też pakiet ustaw mających chronić kraj przed nielegalną imigracją.

Sprzeciw wobec „automatycznego odnawiania sankcji”
Premier Włoch Giuseppe Conte oświadczył w Izbie Deputowanych, że jego rząd opowiada się przeciwko automatycznemu odnawianiu sankcji nałożonych przez UE na Rosję, ponieważ „sankcje są środkiem, a nie celem”. Rządząca od 1 czerwca...
[pozostało do przeczytania 21% tekstu]
Dostęp do artykułów: