Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej

Merkel nie liczy na USA
Według agencji AFP, 10 maja kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w Akwizgranie, wygłaszając laudację na cześć prezydenta Republiki Francuskiej E. Macrona, który otrzymał nagrodę im. Karola Wielkiego za „zasługi dla integracji europejskiej”, iż „Europa nie może już dłużej polegać na tym, iż Stany Zjednoczone będą ją chronić w każdych okolicznościach”. A „czasy, kiedy mogliśmy polegać na tym, że Stany Zjednoczone nas ochronią, już minęły. Europa musi wziąć swój los we własne ręce”. Zdaniem agencji DPA, te słowa miały związek z wycofaniem się przez rząd USA z porozumienia z Iranem.
 
Projekt ustawy o łączeniu rodzin
Rząd Niemiec przyjął projekt ustawy o łączeniu rodzin uchodźców z Syrii, objętych dotychczas ochroną niepełną i czasowo ograniczoną. Od 1 sierpnia do Niemiec będą wpuszczani ich najbliżsi krewni – do 1000 osób miesięcznie. Aby zapobiec obchodzeniu prawa, władze będą uznawały tylko małżeństwa zawarte przed ucieczką z kraju pochodzenia. Pozwolenia na przyjazd nie dostaną osoby uznane za zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego.
 
Prawie milion nowych „obywateli UE”
Z danych urzędu Eurostat wynika, że w roku 2016 państwa UE przyznały obywatelstwo około 995 tys. osób (w 2015 – 841 tys. osób). Najliczniejszą grupę „nowych obywateli UE” stanowią przybysze z Maroka i Albanii, a następnie Hindusi. Najwięcej paszportów wydano we Włoszech, w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.
 
W stronę ujednolicenia firm
Komisja Europejska złożyła projekty nowych zasad prawnych dotyczących funkcjonowania przedsiębiorstw na terenie UE. Wszystkie zasady dotyczące łączenia, dzielenia czy przenoszenia firm miałyby zostać ujednolicone, podobnie jak reguły „ochrony praw pracowników” i walki z unikaniem płacenia podatków.
 
Rozwiązanie zarządów miast i gmin
Od początku roku władze Włoch – z powodu...
[pozostało do przeczytania 23% tekstu]
Dostęp do artykułów: