Spotkania Tomasza Sakiewicza z klubami „GP”

Na zaproszenie klubów „GP” w Niemczech odbyły się spotkania red. Tomasza Sakiewicza i Pawła Piekarczyka, koordynatora europejskich klubów „GP”.

Pierwsze z tych spotkań miało miejsce w rezydencji Konsula Generalnego RP w Hamburgu. Wzięły w nim udział wszystkie kluby działające w tym mieście. Tomasz Sakiewicz przedstawił historię powstania mediów działających w Strefie Wolnego Słowa i skomentował aktualną sytuację polityczną w Polsce. Przypomniał uroczystą Galę z okazji 25-lecia „Gazety Polskiej”, w której wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Dużo miejsca poświęcił ostatniej wizycie tysięcy Polaków w Budapeszcie, którzy z okazji święta narodowego Węgier uczestniczyli w Wielkim Wyjeździe na Węgry. Mówił też o wielkiej przyjaźni polsko-węgierskiej i słowach premiera Viktora Orbána, który w przemówieniu zwrócił się do Polaków. – Po raz pierwszy zdarzyło się, że przywódca jakiegoś kraju, przemawiając podczas święta narodowego, rozpoczął od wspomnienia o innym państwie. Orbán zaczął od Polaków. Przyjaźń polsko-węgierska, była elementem jego przemówienia – mówił Tomasz Sakiewicz w Hamburgu. Paweł Piekarczyk zaśpiewał kilka swoich nowych, a także znanych już utworów. Członkowie klubów serdecznie dziękują konsulowi generalnemu Piotrowi Golemie i całemu konsulatowi za pomoc w zorganizowaniu tego spotkania.

Na spotkanie w Essen, oprócz członków klubu, przybyło liczne grono tamtejszej Polonii. W wypełnionej po brzegi sali odbyła się ciekawa prelekcja Tomasza Sakiewicza, w której przedstawił on najważniejsze tematy, jakimi żyje w ostatnich miesiącach Polska. Główny wątek prelekcji to trudne stosunki na linii Warszawa–Tel Awiw. Konflikt wokół nowej ustawy IPN został wywołany sztucznie przez środowiska antypolskie, ale – jak stwierdził gość spotkania – dzięki umiejętnej dyplomacji ze strony polskiej są duże szanse na wyciszenie emocji i wyjaśnienie oszczerstw rzucanych pod adresem Polski i Polaków. Do najważniejszych...
[pozostało do przeczytania 69% tekstu]
Dostęp do artykułów: