Rosja: Horror from Real Mordor

Wiadomości z kraju wiecznej szczęśliwości, czyli cotygodniowy przegląd ciekawostek z Federacji Rosyjskiej. Od Kaliningradu pod chińską granicę. Od Moskwy do wiosek na Przywołżu.


Łańcuszek (nie)szczęścia W przepływającej przez obwód irkucki rzece Lenie utonął traktor, który przyjechał, aby wyciągnąć z wody cysternę z paliwem oraz dźwig, który utonął podczas wyciągania cysterny. Według wstępnych doniesień, na miejsce incydentu wysłano już koparkę, która ma teraz wyciągnąć spod lodu traktor, cysternę oraz dźwig. W następnej kolejności przygotowywany jest spychacz...
Powrót do uświęconej tradycji Zamiast obowiązującego od 1918 r. w Rosji kalendarza gregoriańskiego należy przywrócić juliański. Z taką propozycją wystąpił pierwszy wiceprzewodniczący Synodalnego Wydziału ds. Stosunków Cerkwi ze Społeczeństwem i Mediami Patriarchatu Moskiewskiego Aleksander Szczypkow. Słuszna propozycja. Trzeba tylko jeszcze z powrotem zamienić metry na arszyny i cyrylicę na głagolicę, a Rosja rozkwitnie.
Z systemem nie wygrasz Prywatną wojnę ścigającym go za długi windykatorom wytoczył Anton Malcew, były funkcjonariusz GRU oraz weteran wojen w Czeczenii i Kosowie. Zamienił on swoje mieszkanie w bunkier, w którym zgromadził cały arsenał broni i amunicji. Skonstruował też bojowy egzoszkielet, w którym ganiał gnębicieli. Sąd uznał jednak, że nie może odpowiadać za swoje czyny, bo windykatorzy doprowadzili go do paranoi. Kiedy biegli uznają, że już wyzdrowiał, będzie można wypuścić go z psychiatryka, w którym siedzi od roku.
Gorszy niż dywersant Szeregowy Siemion Mierieżnikow wsławił się tym, że wysadził w powietrze transporter opancerzony (BTR-82) wraz z wyposażeniem o wartości prawie 30 mln rubli. Nie dostał za to medalu, tylko został zesłany do kompanii karnej. Zniszczony BTR nie należał bowiem do wroga, ale znajdował się na wyposażeniu jednostki wojskowej, w której służył Siemion. Żołnierz wysadził go w powietrze niechcący, kiedy...
[pozostało do przeczytania 33% tekstu]
Dostęp do artykułów: